Vincent Du Vigneaud

Vincent Du Vigneaud

Vincent du Vigneaud 18 Mart 1901’de Chicago,ABD’de doğmuştur. Babası makine mühendisi olan Alfred J. du Vigneaud, annesi Mary Theresa’dı.

Vigneaud 1918’de Chicago, Illinois’teki Carl Shurz Lisesi’ni bitirdi ve daha sonra Illinois Üniversitesi’nde Prof. R. S. Marvel rehberliğinde eğitim gördü. 1923’te lisansını tamamladı. 12 Haziran 1924’te Zella Zon Ford ile evlendi ve aynı sene akademik kariyerine tekrar başladı. Lisansüstü çalışmaları için Rochester Üniversitesi’ne kayıt oldu ve Prof. John R. Murlin rehberliğinde çalışmalarına başladı.”The Sulfur in Insulin” başlıklı, sisteinin ‘insülindeki disülfid kaynağını açıklayan’ teziyle doktorasını tamamladı. Doktorasını aldıktan sonra Dupont isimli bir kimya şirketine katıldı. 1924-1925 süresince Pensilvanya Üniversitesi’nde akademisyen olarak çalıştı.

1927’de tanınmış farmakolog ve biyokimyager John J. Abel ile Baltimare’deki John Hopkins Üniversitesi’nde insülin üzerine doktora sonrası çalışmalarını başlattı. Proteinlerin hormon olabileceğini, insülinin de protein olduğunu göstererek kanıtladı. 1928-1929 sırasında Ulusal Araştırma Konseyi üyesi olarak Avrupa’yı ziyaret eden Vigneaud Dresten,Almanya’daki Kaiser Wilhelm Enstitüsü’ne deri araştırmaları için katıldı ve burada Alman-Yahudi biyokimyager Max Bergmann ile çalışmalarına devam etti. Daha sonra London Collage Üniversitesi ve Edinburgh Üniversitsi’nde akademisyenlik yaptı. 1929’da Illinois’e dönerek kaltıldığı Illinois Urbana-Champaign’te fizikokimya alanında eğitim verdi ve bu görevi 1932’ye kadar sürdürdü. Üniversitedeki görevi sırasında 1930’da kimyada uzmanlaşmış bir birlik olan Alpha Chi Sigma’ ya katıldı.Daha sonra George Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde hem biyokimya profesörlüğü hem de departman başkanlığı görevini 1902’den 1938’e kadar yürüttü.  1951’de Amerikan Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Derneği başkanlığına getirildi. 1955’te New York ve Yale Üniversiteleri tarafından kendisine fahri doktoralar verildi. Vigneaud 1974’te akademik kariyerine son veren bir felç geçirdi.

Vigneaud biyokimyasal önemi olan kükürtlü bileşikler üzerine odaklandığı ve ona nobel ödülü kazandıran oksitosin ve vazopressin üzerindeki çalışmalarının çoğunu Cornell Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirmiştir. Vigneaud ayrıca biyotin, penisilin, transmetilizasyon çalışmalarıyla da ün kazanmıştır.1930’ların sonlarında Cornell Üniversitesi’ndeki ekibi ve kendisi tarafından insülinin (peptit hormonu) kimyasal yapısı tespit edilmiştir. Bunun dışında çalışma arkadaşları ile beraber 1940’ta koenzim-R ve H-vitamininin yapısının kükürt içeren biyotinle aynı olduğunu keşfetti. 1940’larda oksitosin ve vazopressin isimli hormonlar üzerinde çalıştı ve bu konuda başarılı oldu. 1953’te ilk defa bir protein hormonunu, oksitosini, sentezleyen bilim insanı olarak başka bir başarı daha elde etti, 1954’te de vazopressinin sentezini gerçekleştirdi. Her ikisinin de arka hipofiz ile ilgili olduğu düşünülen oksitosin ve vazopressin hormonlarının sentezi ve izolasyonu ile ilgili bu çalışmaları sonucunda 1955 yılında Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldü. Ayrıca penisilin sentezi ile de başarı elde etti.

Vincent Du Vigneaud

Oksitosin Hormonu

Oksitosin ve vazopressin üzerine Cornell Üniversitesi Yayınları tarafından basılan ”A Trail of Research in Sulphur Chemistry and Metabolism and Related Field” -Bir Araştırma Yolu: Kükürt Kimyası ve Metabolizması Alanında- isimli bir kitap yazdı.

Kariyeri boyunca çeşitli önemli görevler üstlenen Vigneaud, George Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Dalı bölüm başkanlığı, otuz yıl boyunca Cornell Üniversitesi’nde Profesör ve biyokimya ana bilim dalı başkanlığı yaptı.Ayrıca New York Ithaca’da kimya profesörlüğüne devam etti. Vigneaud Ulusal Bilimler Akademisi ve Amerikan Felsefe Topluluğu’nu da kapsayan bir çok topluluğa üye idi. Upsala’daki Kraliyet Bilim Topluluğu, Edinburgh Kraliyet Topluluğu ve Büyük Britanya Kraliyet Enstitüsü’nde yabancı üye olarak yer aldı. Rockefeller Enstitüsü’nün ve ”Artrit ve Metabolik Hastalıklar Enstitüsün’nün” mütevelli heyet üyesiydi.

Vigneaud 11 Aralık 1978’de Ithaca, New York’ta vefat etti.

260 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!