Vitamin E Sinir Sistemi Gelişimi için Gerekli

Vitamin E Sinir Sistemi Gelişimi için Gerekli

Oregon Eyalet Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının yaptığı çalışmaya göre ; E vitamini eksikliği bulunan zebra balıklarının ürettiği embriyolarda , beyin  ve sinir sistemleri kusurlu yapıya sahip.

Oregon Eyalet Üniversitesi’nde Toplum Sağlığı ve İnsan Bilimi alanında profesör olan Maret Traber: “  Yeterli vitamin E alınmadığında fiziksel olarak beyin kusurlu. “ dedi.

Bu çalışma ,  Oregon Eyaleti’nde bulunan Linus Pauling Enstitüsü’nde profesör Ava Helen ve profesör  Maret Traber aracılığıyla gerçekleşti. Çalışma Scientific Reports’ta yayımlandı.

Zebra balıkları tatlı sularda yaşayan türlerdendir  ve  yüzen balıklar  yaklaşık 5 gün süren bir süreçte yumurtayı döllerler.  Bu çalışma omurgalıların genetiği ve gelişmesi için çok değerli.

Zebra balıkları ; moleküler , genetik ve hücresel seviyede insanlarla birçok benzerlik taşır bu yüzden bulguların çoğu insanlarla ilişkilidir.  Embriyo zebra balıkları ; çabucak gelişmeleri , şeffaf olmaları ve kolay dikkat edilebilmeleri açısından özellikle çalışmalarda ilgi çeker.

Vitamin E , fare yumurtalarının döllenmesinde temel gereksinim  olduğu  canlı doğumlarda anlaşılması üzerine  1922’de keşfedildi.

30 yıldır vitamin E’yi mikrobesin olarak araştıran Traber:  “Neden embriyolar vitamin E’ye ihtiyaç duyar ?  Biz bunu uzun süredir inceliyoruz. Biz yeni çalışmalarla görselin tamamına bakmaya başladık. Beyin nerede ? Beyin nerede oluşur ?  Vitamin E bu görselin neresinde ? “ dedi.

Embriyo döneminde , beyin başlangıç evresi ve nöral tüpler erken belirir ve sinir sistemi şekillenerek tüm organlar ve vücut yapıları sinirler aracılığıyla canlanır. Bu duruma bağlı olarak zebra balığı embriyoları vitamin E olmadığında nöral tüp ve beyin gelişiminde bozukluk olduğunu gösterdi.

Traber: “Folik asit eksikliğinde ortaya çıkan nöral tüp bozukluğuna benzer türde bir bozukluk. Vitamin E’nin beyni oluşturan hücrelerin yakınında bulunduğuna ait görsellerimiz var ve bu durum  nöral tüp ve beyindeki bozukluğun nedenini açıklıyor. “ dedi.

Sağlıklı organizmalarda, sinir ucu hücreleri yüz kemiklerinin ve kıkırdağın oluşumunu sağlar ve vücudu canlandırarak periferik sinir sistemini oluşturur.

Traber: “Harekette olan kök hücreler , uç hücreler , beyin  ve omurilik için önemli .Ayrıca kök hücreler, kalbi ve karaciğeri de kapsayan 10 farklı organ sisteminin hücrelerini  oluşturmaya devam eder . Vitamin E eksikliğinde bu hücrelerde sorunlar olmaya başlar. Temel olarak tüm embriyo biçimlendirmesinde bozukluk oluşur.  Fakat vitamin E eksikliğinde embriyo ölümü görmeye şaşırmamalı. “ dedi.

Traber bu durumu çocukların oynadığı KerPlunk oyununa benzetiyor. Dik bir tüp içerisinde çok sayıda çubuk birçok bilyeyi destekliyor . Yanlış çubuk çekildiğinde her şey çöküyor. Vitamin E çubuğa benzetilebilir.  Çubuk çıkarıldığında ev (embriyo gelişimi ) yıkılır .

Traber : “  Vitamin E eksik olduğunda neyin yanlış olduğunu söylemek için çok bir yakın noktadayız fakat değişen genlerin ne olduğunu bulamadığımız için bu bizi durumu açıklamaktan uzaklaştırıyor. Vitamin E eksik olan embriyonun 24 saat yaşadığını ve sonra ölmeye başladığını biliyoruz. 6 saatte hiçbir farklılık olmuyor . 12 saat içerisinde farklılıkları görüyoruz fakat bu durum hayvanları öldürmüyor . 24 saat sonunda ise  felaketlere neden  olan dramatik değişiklikler oluyor. “ dedi.

Vitamin E’nin bilimsel olarak alfa-tokoferol olduğu biliniyor. Birçok biyolojik rolü var  ve insan beslenmesinde yağlardan( zeytin yağı gibi )  sağlanır.  Yüksek miktarda fındık , ayçiçeği , tohumlar ve avokadoda bulunur.

Vitamin E , dördü tokoferol dördü tokotrinol olan sekiz grup bileşikten oluşur. Alfa tokoferol, E vitamininin genel olarak tanımıdır ve takviyelerde Avrupa tipi diyetlerle  ilişkili yiyeceklerde bulunur. Gama-tokoferol, tipik bir Amerikan diyetinde en yaygın olarak bulunan E vitamini türüdür.

Traber: “Bitkiler Vitamin E ‘nin sekiz farklı formunu oluşturur.  Tamamı insanlar tarafından özümsenir fakat karaciğer yalnızca alfa-tokoferolü kan dolaşımına geri verir. Diğer tüm formları metabolize edilir ve vücuttan atılır. Kadınların ve hamilelerin plazmalarında vitamin E düşük bu durum düşük yapma risklerini arttırıyor. “ dedi.

Oregon Veteriner Teşhis Laboratuvarı, araştırmayı teknik yardımla destekledi ve Ava Helen Pauling Vakfı ve Ulusal Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsü çalışmanın finansmanına katkıda bulundu.

Kaynak: sciencedaily.com

438 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!