Vücut Isısını Enerjiye Çeviren Esnek Giyilebilir Teknolojiler

Sağlık ve Çevresel önlemleri kontrol etmek için kullanılan giyilebilir cihazlar son zamanlarda oldukça popüler. Esnek ve bükülebilir cihazların, sabit ve bükülemeyen cihazlara nazaran performansı ve etkisi yetersiz olmasına rağmen vücut ısısını kullanılabilir enerjiye dönüştürebilmekte oldukça başarılıdır.

Kuzey California’da elektrik ve bilgisayar mühendisliğinde profesör olan Mehmet Öztürk “Sabit cizahların malzeme kalitesi ile aynı yada daha iyi verim sağlayabilen bir esnek termodinamik hasat makinesi üretmek istedik. Sabit cihazların, birçok farklı unsurlar düşünüldüğünde en iyi seçenek olmadığı açık durumda.” dedi.

Mehmet Öztürk ve çalışma arkadaşları Michael Dickey  ve Doryoosh Vashaee, üreticilerin esnek cihaz üretebilmek için yeni malzemeler geliştirmelerine gerek olmadığını düşünüyor ve esnek ambalajlı sabit cihazlarda kullanılan termoelektrik malzemeleri faydalı hale getirmek istiyorlar.

Öztürk ” Termoelektrik basamaklarla bağlantı kurmak için galyum ve indiyumu sıvı halde kullanıyoruz.” dedi.  “Bu bağlantıların elektrik rezistansının çok düşük olması, elektrik rezistansı ile üretilen elektrik arasında ters orantı olduğundan dolayı son derece önemli. Ne kadar az rezistans o kadar çok enerji demektir.

Eğer bağlantı koparsa sıvı metal, cihazı tekrar etkili bir şekilde çalıştırmak için yeniden bir bağlantı kuracaktır.  Sabit cihazlarda bu iyileştirme işlemi mümkün değildir. ” diye ekledi.

Öztürk, gelecekteki çalışmaların parazit rezistansları ortadan kaldırmak için malzemeleri ve teknikleri kullanarak esnek cihazların verimliliğini artırmaya odaklanacağını söyledi. Çalışmayı yürüten grup bu teknolojinin patentini almayı bekliyor.

Kaynak : sciencedaily.com

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.