Yakın IR Absorpsiyonu Yapan Organik Materyallerin Kabukları İncelendi

Yakın IR Absorpsiyonu Yapan Organik Materyallerin Kabukları İncelendi

Dalga boyları görünür bölge ışınlarından daha büyük olan yakın-IR ışınları, görünmez ve birçok maddeden geçebilir özelliklere sahiptir. Yakın IR ışınlarını iyi derecede absorplayan organik materyaller, güvenlik mürekkepleri ve akıllı telefon kameralarındaki IR bloklama filtreleri boyaları gibi yakın IR ışınlarının kullanıldığı teknolojik inovasyonların temelidir. Bu ve bunun gibi birçok teknik uygulama, büyük dalga boylarını absorplayabilen yeni boyalar geliştirmeyi arzu edilir hale getirmektedir.

Daha önce yakın IR absorpsiyonu yapan organik materyaller, eşleştirilmemiş elektronları olmayan kapalı-kabuk moleküller gibi kabul edilirdi. Oysaki, Osaka Metropol Üniversitesi’nden Asistan Profesör Takeshi Maeda, Asistan Profesör Daisuke Sakamaki ve Profesör Hideki Fujjwara ortaklığında yürütülen çalışma, yakın IR absorplayan oksokarbon temelli boyaların kapalı kabuk ve açık kabuk elektronik konfigürasyonları arasında bir ara duruma sahip olduğunu göstererek, bu kabulü ortadan kaldırdı. Ayrıca bu çalışma ile absorplanan yakın-IR ışınının dalga boyları arttıkça açık kabuk formları katkısının da arttığını bulmuşlardır.

Profesör Takeshi Maeda, “Saf kapalı kabuk moleküller olarak kabul edilen yakın IR absorplayan oksokarbon temelli boyalara uygun elektronik yapıları netleştirdik. Bunun, yakın IR absorplayan boyaların; moleküler tasarımlarında, özelliklerinin verilmesinde, fonksiyonlarında ve uygulamalarında kullanılarak daha iyi hale getirmesini, ayrıca toplumda kullanılacak yakın IR absorplayan yeni organik materyallerin geliştirilmesine yardımcı olmasını umuyoruz” dedi.

16.01.2023’te Kimya Bilimi dergisinde yayınlanan çalışma, 2023 Kimya Bilimi’nde En İyi Makale Koleksiyonu’na seçildi.

Osaka Metropol Üniversitesi’nden Profesör Shigeyuki Yagi, Asistan Profesör Naova Suzuki, yüksek lisans öğrencisi Taishi Oka; Ulusal İleri Endüstri Bilimi ve Teknolojisi’nden Dr. Kenjii Kamada ve Mr. Tatsuki Konishi çalışmanın diğer yazarlarıdır.

Kaynak : sciencedaily.com

439 Kez Okundu

İkra Nur İncebey

Ben İkra Nur İncebey. 2001 İstanbul doğumluyum. Kırımlı İsmail Rüştü Olcay Anadolu Lisesi mezunuyum. Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği öğrencisiyim. İyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca biliyorum. İyi derecede programlama bilgim var. Çeşitli kulüplerde de rol almaktayım. Kimya alanındaki yeni gelişmeleri paylaşmak için İnovatif Kimya Dergisi’ne katıldım. İlgi alanlarım; enerji, petrokimya, atık yönetimi ve çevre.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!