Tarihin En Tehlikeli Renklerini Hiç Merak Ettiniz mi?

Tarihin En Tehlikeli Renklerini Hiç Merak Ettiniz mi?

Aslında renkler için tehlikeli değil de, yanlış renkler sizi mahvedebilir desek daha doğru olur.

Dünyamız tehlikelerle doludur, ancak bir çoğumuz bu tehlikelerden birinin renk olmasını beklemiyoruz . Yine de, yıllar boyunca duvar, kumaş ve diğer eşyalarımızda kullandığımız bazı boyalar güzel ve çekici renklere sahip oldukları kadar zararlılar da.

Aşağıdaki animasyon videosunda Ted ve Ed, bize tarihin en ölümcül renklerinden bazılarını anlatıyorlar :

Ölümcül renklerin belki de en ünlüsü beyaz kurşun olup günlük hayatta çok sık karşılaştığımız bir renk. Ülke çapında çoğu evde bulunabiliyor . Kurşun  boya, parlak beyaz rengi nedeniyle yüzyıllar boyunca bir arzu nesnesi olmuştur ancak kurşun zehirlenmesinin olumsuz etkileri sadece son yüzyılda bilinmeye başlandı. Kurşun boya çoğu ülke tarafından yasaklandı, ancak yasaklanmadan önce inşa edilmiş bazı evlerde hala  bu tehlikeli kurşun boyadan görmek mümkün.

Diğer zararlı renkler arasında floresan radyum yeşili, arsenik yeşili ve uranyum portakal rengi bulunur. Not olarak düşelim,  bu renklerin tümü, saf ve güçlü renkler oldukları için ödüllendirilmiştirler .

İnsanlar için bu pigmentlerin zararlı özelliklerini keşfetmek on yıllar hatta yüzyıllar aldı ama  o zamana kadar zaten yeterince zarar vermişerdi.

Umarız bunlardan artık kalmamıştır.

Kaynak : popularmechanics.com

Okumanızı Öneriyoruz

Mars’ta Oksijenin Kaynağı Yeraltındaki Taş Yatakları Olabilir

Yeni bir çalışmada test edilen bir teknoloji sayesinde, Mars’ta yüzey altında bulunan kayalardaki mineraller hidrojen …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com