Yakında Herkes Bu Etiketleri Yiyeceğine Yapıştıracak!

Yakında Herkes Bu Etiketleri Yiyeceğine Yapıştıracak

Farkında olmadan bozulmuş gıdaları yiyerek besin zehirlenmesi yaşayan birçok kişi bu konuda büyük sıkıntılar çekiyor. Bilim insanlarının son çalışmalarına dair haberler sevindirdi. Bilim insanları gıda maddeleri bozulduğunda uyarı veren etiket üretti.

NFC (Near Field Communication) -Yakın Alan İletişimi- bazı konularda büyük kolaylık sağlayan bir teknoloji. DailyMail tarafından aktarılan haberlere göre, bilim insanları NFC kullanarak bozulan etleri tespit eden yeni bir teknoloji geliştirdi.

Cep Telefonuna Uyarı Gelecek

Etiketler, etin salgıladığı kimyasallar ile etkileşime girerek, cep telefonlarına uyarı gönderecek. Bu sayede uygulamayı kullanan insanlar alacakları etin taze olup olmadığını öğrenebilecek. Bu yeni teknolojinin kullanıma geçmesiyle, ölümle sonuçlanabilen ciddi zehirlenmelerin önüne geçileceği düşünülüyor. Nanjing Üniversitesi ve Texas Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının ortak çalışması olan bu proje aslında temelde pek çok üründe kullanılan etiketlere benziyor. Ancak bilim insanları bu etiketlere, etin bayatlamaya başlamasıyla ortaya çıkan kötü kokuyu ve salgıları tespit edebilen bir polimer bazlı gaz sensörü entegre etti.

Tazelik Bilgisi

Webtekno tarafından aktarılan haberlere göre sensörler, etiket ile ete aynı anda temas edebilen bir yere yerleştirildi. Sonrasında ise buzdolabında muhafaza edilen ette 24 saat içinde meydana gelen değişiklikler başarı ile tespit edildi. Etin tazelik bilgisini, NFC etiketler sayesinde akıllı telefonlara aktarma işlemini de başarıyla gerçekleştiren ekip, bu teknolojinin gelecekte pek çok gıda maddesi için kullanılabilmesini hedefliyor.

Kaynak : sozcu.com.tr

 

492 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!