Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Yakıt Hücresi Uygulamaları İçin Kendi Kendini Yenileyen Membran

Yakıt Hücresi Uygulamaları İçin Kendi Kendini Yenileyen Membran

yakit hucresi uygulamalari icin kendi kendini yenileyen membran - Yakıt Hücresi Uygulamaları İçin Kendi Kendini Yenileyen Membran

Delaware Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yakıt hücreleri için kendi kendini yenileyen bir membran geliştirdi.

Yakıt hücreleri enerjisi verimli ve temizdir. Bunun birlikte bu teknolojinin ticarileştirilmesindeki zorluk, her bir hücrenin bileşeninin, genellikle Nafion olarak bilinen polimerden yapılan membranın dayanıklılığıdır. Yakıt hücresinin çalışması sırasında bu membran, kimyasal ve mekanik bozulmaya uğrar. Bozulma çatlaklara ve küçük deliklere neden olur, ömrünü kısaltır.

Delaware Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünün üç üyesi; Ajay Prassad, Liang Wang ve Suresh Advani, bu sorunu çözmek için Nafion çözeltisiyle önceden doldurulmuş mikrokapsülleri dahil ederek kendi kendini yenileyen membran geliştirdiler. Çalışma, Elektrokimyasal Toplum Dergisi’nde makalede yayınlandı ve patent başvurusu yapıldı.

“Membran içerisinde mikrokapsüller kusurlarla karşılaştıklarında kırılacak ve önceden doldurulmuş Nafion çözeltisini serbest bırakarak bu kusurları iyileştirecek şekilde tasarlandı.” Wang bu şekilde açıkladı.

Gelişmiş membranın dayanıklılık testi, kendini yenileyen fonksiyonunun, kullanım ömrünü uzattığını gerçekten doğruluyor.

Advani, ” membran kusurlarının yakıt hücresi işletmesinde tespit edilmesi ve onarılması mümkün değildir. Tek çözüm, membran elektrot montajının tümünün yeniden yerine konmasıdır bu da o kadar pahalı ki neredeyse imkansız” diye belirtti.

“Kendi kendini yenileyen polimerik malzemelerin, çatlaklar ve küçük delikerin iyileştirilmesinde kullanılması olasılığı ömür boyu maliyeti azaltırken bu tür sistemlerin çalışma ömrü ve güvenliğini artırması heyecan verici bir olasılıktır” diye ekliyor.

“Delaware Üniversitesi Yakıt Hücresi Araştırma Merkezi Direktörü Prasad’a göre bu keşif, hidrojen-güçlü polimer elektrolit yakıt hücrelerinin geliştirilmesinde önemli bir konudur. Taşıtlarda içten yanmalı motorların yerini alması, sabit ve taşınabilir uygulamalarda güç sağlaması için şimdiden potansiyelini göstermiştir.”

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Tuğba Nur Akbaba - Yakıt Hücresi Uygulamaları İçin Kendi Kendini Yenileyen Membran

Hakkında Tuğba Nur Akbaba

22 Şubat 1991 Erzurum doğumluyum. Ankara 50. Yıl Lisesi'nden mezun oldum ve 2009 yılında eğitimime Gazi Üniversitesi Kimya Bölümünde devam ettim. 2015 yılında da yine Gazi Üniversitesi Analitik Kimya Anabilim dalında yüksek lisansa başladım. EVS projesi ile Malta'ya gittikten sonra 2017 Haziran ayında Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Eczacılık-Analitik Kimya dalında Tübitak proje asistanlığına başladım ve çok severek yer aldığım İnovatif Kimya Dergisi'nde gönüllü olarak çeviri yapıyorum. Böylelikle güncel konuları yakından takip etmem de mümkün oluyor.Ingilizcemi geliştirirken ayrıca Korece öğreniyorum. Bunların yanında yağlıboya çalışmaları yapıyorum ve yeterli eserim olduğunda kendi kişisel sergimi açmayı da çok istiyorum. Ayrıca farklı kültürleri tanımanın insana büyük katkısı olduğuna inanırım, boş vakitlerimde bolca kitap okuyorum ve video izliyorum. Keyifle çevirisini yaptığım yazıları siz de okuyabilirsiniz.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

yeni nanofiber halilar yapiskan veya yalitici ozelliklere sahip yuzeylere yol acabilir 310x165 - Yeni Nanofiber Halılar Yapışkan veya Yalıtıcı Özelliklere Sahip Yüzeylere Yol Açabilir

Yeni Nanofiber Halılar Yapışkan veya Yalıtıcı Özelliklere Sahip Yüzeylere Yol Açabilir

Fotoğraf : Muz şeklindeki nanoliflerin bir elektron mikroskobu görüntüsü sıvı kristal ile templated edildi. Kaynak:Kenneth Cheng, …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com