Yakıt Pillerinde Saf Platin Yerine Nano Alaşımlar

Yakıt Pillerinde Saf Platin Yerine Nano Alaşımlar

Chalmers Teknoloji Üniversitesi ve Danimarka Teknik Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, yeni bir nanokatalist tipi, yakıt hücreli otomobiller için uzun süredir beklenen ticari başarıya neden olabilir.

Chalmers Teknoloji Üniversitesi Fizik Departmanı araştırmacısı Niklas Lindahl, “Yakıt hücreleri kimyasal enerjiyi hidrojen ve oksijen kullanarak elektrik enerjisine dönüştürüyorlar – tek ürün su olarak. Taşımacılık, taşınabilir elektronik ve enerji alanında sürdürülebilir enerji çözümleri için büyük potansiyele sahipler. ”

Günümüz yakıt pillerinde bulunan katalizörler, dünyanın en pahalı metallerinden biri olan platine çok miktarda ihtiyaç duyuyor. Araştırmanın, yeni bir üretim tekniği kullanarak bir nano-alaşım yaratarak platin ihtiyacını önemli ölçüde azaltmanın mümkün olduğunu gösterdiği söyleniyor. Teknolojinin seri üretime de uygun olduğu iddia ediliyor.

Chalmers Fizik Departmanı araştırmacısı Björn Wickman, “Yöntemimiz ile en zorlayıcı reaksiyonlar için sadece onda bir platin gerekiyor. Bu, bir yakıt hücresi başına gereken platin miktarını yaklaşık % 70 oranında düşürebilir” diyor.

Bir yakıt hücresinde bu düzeyde bir verime ulaşmak mümkün ise, gerekli platin miktarı sıradan bir araba katalitik konvertöründe kullanılanla kıyaslanabilir olacaktır.

Wickman, “Umarım, yakıt hücrelerinin fosil yakıtların yerini almasına ve ayrıca pille çalışan otomobillerin tamamlayıcısı olmasına izin verir” dedi.

Önceki araştırmalar, bir yakıt hücresindeki platinin miktarını azaltmak için platinyumun itriyum gibi diğer metallerle karıştırılabileceğini göstermiştir. Buna rağmen, hiç kimse bu metallerle nanopartikül formunda büyük ölçekli üretimde kullanılabilecek alaşımlar oluşturmayı başaramadı. En büyük problem, platinyum ile bir alaşım oluşturmak yerine, itriyumun oksitlenmesi olmuştur.

Chalmers araştırmacılarının söylediğine göre, metalleri sputtering olarak adlandırılan bir tekniği kullanarak bir vakum haznesinde birleştirerek şu anda bu problem çözüldü. Sonuç, platin ve itriyum yakıt hücresi katalizörlerine seri üretimine olanak sağlayan yeni alaşımın nanometre inceliğinde bir filmi.

Kaynak : materialsforengineering.co.uk

395 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!