Yapay Kaslar İçin Silikon Filmler

Yapay Kaslar İçin Silikon Filmler

Basel ve Empa Üniversitesindeki araştırmacılar  yapay kaslara  bir adım daha yaklaştı; inceliği nanometre seviyelerinde olan  silikon filmler üretmek için bir yöntem  geliştirdiler.

Bu yöntemde, elastomerlerin  elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürebilmesinden yararlanıldı. Bu özellik sayesinde uygulamalar  arabalarda cam sileceklerinin , ses üretimi ve kameraların çalıştırılması gibi geniş bir alana yayıldı.

Sentetik malzemeyi elektrotlarla çevreleyerek ve uygun gerilim  uygulayarak, çalışma alanlarını başka alanlara doğru genişletmek mümkün oldu.Tıp alanında yapılan çalışmalarda bu uygulamanın ciddi idrar kaçırma hastalığının tedavisinde  kullanılmasının umut verici olduğu  belirtildi.

Gerekli gerginliği sağlamak için, mikrometre kalınlığındaki silikon tabakaların, insan vücudundaki uygulamalar için çok yüksek kalınlığa sahip olduğundan çok fazla gerilime (voltaja) ihtiyaçları vardır. Buna karşı nanometre kalınlığındaki ince silikon tabakalar çok küçük gerilimlere ihtiyaç duyar.  Binlerce tabakanın üst üste konulması ile suni kasın çalışması için gereken kuvvet ler  sağlanabilir.

Elektrosprey ile Kaplama

Şuan uygulanan üretim  yöntemleri, bukadar çok  katmanlı  nanoyapıların verimli bir şekilde üretilmesine  izin vermemektedir. Basel Üniversitesi Biyomalzeme Bilim Merkezi’nden Prof. Müller ekibi, Empa araştırmacılarıyla birlikte, bir mikrondan çok ince olan  düz silikon tabakaları hazırlamak için bir biriktirme yöntemi geliştirdi. Oluşturulan düz silikonlardaki pürüzlülük yaklaşık bir nanometreden daha küçüktür. Bu yüzden, çözeltideki silikon molekülleri,  elektrosprey yerleştirme adı verilen yüksek voltajlarla püskürtülür.

Elektrospreyleme  genellikle direkt akıma dayanır. Ancak Basel araştırmacıları bu çalışmalarında alternatif akım kullanıyor.  Bert Müller, “Yapay kas üretmek için endüstriyel gereksinimlerin yanı sıra ön cam sileceklerini de güçlendirebileceğinden, oldukça basit olan bu  yerleştirme tekniği büyük bir potansiyele sahiptir” dedi.  Ayrıca i idrar kaçırma hastalarının  tedavisinde bu teknolojiden fayda sağlanması bekleniyor.

Kaynak : chemeurope.com

Okumanızı Öneriyoruz

Kentsel Hava Kirliliği COVID-19’u Daha Ölümcül Yapabilir

Yeni araştırma, hava kirliliğinin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Koronavirüs salgınına ölümcül bir etkisi olabileceğini açığa çıkarıyor. …