‘Yarasız Bir Dünya’ Yaratmak Için Yenilikçi ‘Smart Scar-Care’ Ped

Yarasız Bir Dünya Yaratmak Için Yenilikçi'Smart Scar-Care' Ped

Geleneksel basınç yastıkları ve silikon jel tabakaları ile karşılaştırıldığında, “Smart Scar-Care” ped her ikisinin de avantajlarına sahiptir.

Bir klinik denemede pigmentasyon ve vaskülaritenin azaltılması, elastikiyetin geliştirilmesi ve dehidrasyonun önlenmesinde iyi performans gösterdi. Hastalar tarafından söylenenlere göre geleneksel pedle (polietilen köpük) karşılaştırıldığında daha dayanıklı ve kullanıcı dostu. Bu yenilikçi tasarım, 2017 yılında 45’inci Cenevre Uluslararası İcatlar Sergisinde Jüri Tebrikleri ile birlikte Büyük Ödül ve Altın Madalya kazandı.

Yanıklar, ameliyatlar ve travmalar insan derisine açık yaralar yaratacaktır. Gecikmiş yara iyileşmesi, hipertrofik yara oluşumuna neden olabilir; bu da estetik problemlere neden olur ve ciddi şekil bozukluklarına neden olur, böylece işlev bozukluğuna da neden olur. Basınç tedavisi hipertrofik yara izi için ilk basamak noninvaziv tedavi yöntemidir. Polietilen köpükten yapılmış basınçlı giysiler ve basınç yastıkları genellikle yerel terapistler tarafından kullanılır. Bununla birlikte, giyilmesi rahat değildir ve çoğunlukla yara üzerindeki baskıyı sürdürmekte uzun süre dayanamazlar. Ticari silikon jel ürünleri hipertrofik yara izi için kullanılır, ancak esasen hipertrofik yara nemlendirebilirler.

PolyU Rehabilitasyon Bilimleri Bölümü’nde Profesör Cecilia Li-Tsang tarafından tasarlanan “Smart Scar-Care” ped, basınç terapisinin ve silikon jelin yara izi yönetimi üzerindeki etkisini birleştirmek için geliştirildi. Bu ped silikon sertleştirici ve tıbbi sınıf silikon jel tabakadan oluşur. Silikon sertleştirici silikon kauçuktan yapılmıştır. Pürüzsüz tarafı, yara izini nemlendiren silikon jel tabakaya yapıştırılmıştır. Silikon sertleştiricinin diğer tarafı, elastik bandajların veya basınç giysilerinin altında eşit basınç sağlamak için kavisli veya düz cilt yüzeylerini şekillendirmek üzere kolayca ayarlanabilen dairesel silikon saplamalar ile karakterize edilir.

“Smart Scar-Care” pedi farklı saplama yüksekliği, çap ve jel kalınlığı ile tasarlanmıştır. Göğüs, sırt eli ve karın gibi düz veya kavisli bölgelere uygulanırsa, daha büyük bir kavis yaratmak için yüksek saplamalar kullanılacaktır. Ek olarak, daha kalın jel tabakaları daha kalın izlere uygulanabilirken, daha ince jel tabakaları daha ince izlere uygulanabilir.

“Smart Scar-Care” pedinin geleneksel polietilen köpükle kıyaslandığında çok sayıda avantajı vardır. Yara izi ve vücut hatlarının boyutlarına uyacak şekilde kolaylıkla kesilebilir, polietilen köpük tabakalarının üretimi zaman alıcıdır ve mesleki terapistler tarafından yapılmalıdır. Üstelik “Smart Scar-Care” pedi daha dayanıklıdır ve iki ila üç ay dayanabilirken polietilen köpüğü sadece birkaç hafta dayanabilir.

Daha uzun takip ile yapılan vaka çalışmaları, “Smart Scar-Care” pedinin hipertrofik izlerini iyileştirmek kadar hastaların yaşam kalitesini iyileştirici etki gösterdiğini ortaya koydu.

Yara iyileşir iyileşmez en kısa sürede basınç pedi uygulamaya başlanması ve yaranın tamamen olgunlaşıncaya kadar ,normalde en az altı ay süreyle, kullanılması önerilir. Bazıları için yara olgunlaşması için daha uzun zaman gerekebilir.

Kaynak : sciencedaily.com

3.726 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!