Yaşa Bağlı Hafıza Kaybını Düzelten İlaç Geliştirildi

Yaşa Bağlı Hafıza Kaybını Düzelten İlaç Geliştirildi

Yaşlılıkla birlikte sıkça görülen hafıza problemlerine yönelik geliştirilen son ilaçla hayvanlar üzerinde olumlu sonuçlar elde edildi.

Yaşlılık eğer sağlığınız yerindeyse güzel bir dönem. Ne yazık ki bu çağın en çok görülen ve şikayet edilen problemlerinden hafıza sorunları hayatı bir hayli güçleştirebiliyor. Araştırmacıların geliştirdiği son formül sayesinde bu sıkıntıda kaydadeğer gelişmeler elde edilebileceğe benziyor.

Beynimizdeki çeşitli faaliyetleri regüle eden GABA nörotransmitterini düzenleyen ilaçlar olarak da bilinen Benzidiazepinler günümüzde daha çok kaygı tedavisinde ve uyku bozukluklarında tercih edilmekte.

Kanada’daki bir Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Merkezi’ndeki araştırmacılar Benzodiazepinler üzerinde ufak geliştirmelere giderek bu terapötiğin beynin spesifik bölgelerinde etki göstermesini sağlamışlar.

Hızlı ve Güçlü Etki

Fareler üzerinde yapılan deneylerde yaşlı bir deneğe yeni geliştirilen ilacın uygulanmasının ardından yalnızca 1 saat geçmesinin ardından yaşça büyük farenin zihinsel performansının genç örneklere oldukça yaklaştığı gözlemlenmiş.

Beyin Hücrelerinin Görünüşünü Dahi Düzeltti

Hatta yaşlı farenin beyin hücrelerinin görünümü dahi gençlerdeki hücrelerin sahip olduğu görünüme kavuşmuş. Buna karşın genç farelere verilen ilacın zihinsel aktiviteler üzerinde herhangi bir geliştirici etkisi gözlemlenmemiş. Dolayısıyla yeni elde edilen ilacın yalnızca kaybolan fonksiyonları normalize etme özelliğine sahip olduğu düşünülüyor.

İnsan Deneyleri 2 Yıl İçerisinde Başlayabilir

Ek olarak hayvanlar üzerinde güvenli olduğu kanısına varılan yeni Benzodiazepinin henüz insanlar üzerinde güvenli olmadığı bilinmezken insan deneylerinin önümüzdeki 2 yıl içerisinde başlaması bekleniyor.

Son olarak İlacın birinci aşamada ilk hedefi depresyon kaynaklı hafıza sorunları olacağı belirtilirken, ilerleyen dönemde yaşı ilerleyen insanlar için de önleyici tedavi olarak da kullanılabileceği öngörülüyor.

Kaynak : donanimhaber.com

490 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!