Yazdırılabilir Yemeğin Sindirilmesi

Sentezlenmiş yiyeceklerin menülerimize yakın zamanda katılma ihtimali uzak duruyor.

Araştırmacılar, yapışkanlık ve yayılma gibi mekanik özellikleri, çökelmiş peynirin mikroyapı ve ergime özelliklerini test ederek baskı şeklinde elde ettikten sonra daha yumuşak ve daha kolay eriyebilir olduğunu buldular. Bu belki de bozulma ve daha sonra yağ globüllerinin kısmen birleşmesinden kaynaklanıyordur.Kelly ve meslektaşları, 3D baskı yönteminin bu tür özelliklere ne yaptığını sistemli bir şekilde anlayabilirse, geometri, doku ve lezzetlerde esneklik de dahil olmak üzere “özel beslenme” için zengin olanaklar sunabilirler.

Oxford Üniversitesi’nde Crossmodal Araştırma Laboratuvarı çalışan psikolog Charles Spence, mutfaktaki 3D baskının geleceği konusunda umutlu değil. Gastrofizik adlı yeni kitabında, “Yeni yiyecek deneyimleri ne olabilir?” diye sorar.

Foodini ve Bocusini gibi bugünün gıda yazıcıları, standart bir mutfak aygıtı olmak için çok pahalı – her biri 1000 $ ‘a (820 £) mal oluyor – ancak bu rakamın düşmesi muhtemel. Apex  ‘Başka bir deyişle, yarının ekmek yapıcıları ve sarmal haline getiricileri olacaklar.’ dedi.

Asıl problem, 3D baskının pratikliğidir. Özelleştirilmiş makarna için en son tasarımınızı kullanarak arkadaşlarınızı etkiledikten sonra bütün püskürtme uçlarını gerçekten temizleyecek misiniz? Her maddenin zırhlı bir şekilde, tabakaya göre katlanmasını beklemek için sabrınız var mı? Ve şu anki nesil 3D gıda yazıcıları, Foodini gibi, yalnızca ham maddeleri hazırlıyor: yine de onları pişirmelisiniz.

Elbette iyi yönleri de var.Potansiyel olarak, 3D baskıda daha az israf olabilir, ancak farklı malzemeler içeren yüzlerce kartuşa sahip bazı Star trek tarzı gıda sentezleyicisi bir şey olabilir. Belki de bej renkli bir içkiden çok daha iştah açıcı bir biçimde sunarken gıda yazıcıları, tüm makro besin ürünlerini optimize diyet için uyarlamanıza izin verebilir. Spence’in kitabı, lezzetlerin doku ve mikroyapıyı doğru bir şekilde kontrol etmesine bağlı olabileceğini açıkça ortaya koyuyor. Püskürtücülerden püskürtülen macunlar için ne ölçüde yapılabileceği açık değildir ve Mantar araştırması da bu kadar anlamlıdır.

Kaynak : chemistryworld.com

Okumanızı Öneriyoruz

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı?

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı? Hayatımızı değiştirebilecek ödüllü gen düzenleme aracının arkasındaki bilim: …