Yeni Bir Cihaz Gölgeleri Kullanarak Elektrik ÜretebilirBir gün, gölge ve ışık güç sağlamak için bir araya gelebilir.

Yeni bir cihaz, küçük elektroniklere güç sağlayabilecek bir akım oluşturmak için parlak noktalar ve gölge arasındaki kontrastı kullanır. Singapur Ulusal Üniversitesi’nde malzeme bilimcisi olan Swee Ching Tan, “Sadece açık alanlarda değil, dünyanın herhangi bir yerinde enerji toplayabiliriz” diyor.

Tan ve ekibi, gölge efektli enerji jeneratörü olarak adlandırılan cihazı, tipik bir güneş pili malzemesi olan silikon üzerine altın ince bir kaplama yerleştirerek yarattılar. Bir güneş pili gibi, silikon üzerinde parlayan ışık elektronlarına enerji verir. Altın tabaka ile, gölge etkisi enerji jeneratörü cihazın bir kısmı gölgede kaldığında bir elektrik akımı üretir.

Uyarılmış elektronlar silikondan altına atlar. Cihazın bir kısmı gölgeli olduğunda, aydınlatılan metalin voltajı karanlık alana göre artar ve jeneratördeki elektronlar yüksekten düşük gerilime akar. Onları harici bir devreden göndermek bir küçük alete güç verebilecek bir akım yaratır ve Tan’ın ekibi 15 Nisan Energy & Environmental Science’nde bunu bildirdi.

Sekiz jeneratör ile, ekip düşük ışıkta bir elektronik saati çalıştırdı. Cihazlar ayrıca sensör olarak da kullanılabilir. Uzaktan kumandalı bir araba geçtiğinde, gölgesi bir jeneratöre düştü ve bir LED’i yakmak için elektrik yarattı.

Işık ve karanlık arasındaki kontrast ne kadar büyük olursa, jeneratör o kadar fazla enerji sağlar. Bu yüzden ekip, ışık toplamak için güneş pillerinden stratejiler ödünç alarak cihazın performansını artırmak için çalışıyor. Bu jeneratörlerin emdiği ışığı arttırmak, gölgeleri daha iyi kullanmalarını sağlayacaktır.

Bir gün, bu jeneratörler bir güneş dizisindeki gölgeli noktalarda, gökdelenler arasında ve hatta iç mekanlarda enerji üretebilir. “Birçok insan gölgelerin işe yaramaz olduğunu düşünüyor,” diyor Tan. Ama “her şey faydalı olabilir, gölgeler bile”.

Kaynak: sciencenews.org

Author

1994 yılında Çorum’da doğdu. 2012 yılında Çorum Anadolu Öğretmen Lisesi’nden mezun oldu ve aynı sene Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünü kazandı. İngilizce hazırlıktan muaf olarak lisans eğitimine başladı. 2015-2016 eğitim döneminde Erasmus+ programıyla gittiği Almanya RWTH Aachen Üniversitesi’nde bir sene eğitim gördü. 2017 yılında Türk Henkel Kimya'da staj yaptı. Tenis, dans, seyahat, çizim, müzik gibi ilgi alanlarına sahip. Şubat 2017’de İnovatif Kimya Dergisi çeviri ekibine katıldı.