Taşınabilir Akıllı Telefon Eklentisi Alkollü İçeceklerde Metanolü ÖlçebilirParticle Technology Laboratory, ETH Zürih ve Zürih Üniversite Hastanesi’nden bir araştırmacı ve mühendis ekibi, alkollü bir içecekte metanol miktarını ölçebilen avuç içi büyüklüğünde bir cihaz tasarladı ve inşa etti. Araştırmacılar Nature Food dergisinde yayınlanan makalelerinde cihazlarını, nasıl çalıştığını ve test edildiğinde ne kadar iyi performans gösterdiğini açıklıyor.

Batı dünyasında,  zehirlenmesi nadir bir olaydır – bu tür kazaların yüzde 90’ı Asya’da meydana gelir. Metanol zehirlenmesi hastalığa ve hatta ölüme neden olabilir – geçen yıl, dünyadaki 789 kişi farkında olmadan zehiri yuttuktan sonra öldü. Metanol renksiz, toksik, uçucu yanıcı bir sıvı alkoldür, ancak düşük konsantrasyonların genellikle zararsız olduğu düşünülür. Zehirlenmeler genellikle alkollü içecek üreticilerinin içeceklerin gücünü çok az bir maliyetle artırmaya çalışmasının sonucudur. Bu tür içecekler yerel satış noktaları aracılığıyla dağıtılabilir ve satılabilir ve müşterilerin bunları test etme yeteneği çok azdır – mevcut standart laboratuvar testlerini içerir.

Metanol  başka yollarla sarılabilir – yanlış depolama, örneğin yanlış demlenmiş veya damıtılmış içecekler. Ev yapımı meyve bazlı ruhlarda  da bilinmektedir . İran’da bir koronavirüs ilacı olarak metanol içtikten sonra yaklaşık 1000 kişi hasta olduğu için yakın zamanda haberlerde yer aldı – 300’ü öldü.

Bu yeni çabada, araştırmacılar , metanol ve etanol seviyelerini tek bir içecekte ölçen avuç içi büyüklüğünde bir  tasarladılar . İçecek döküldükten sonra cihaz bir içme bardağına yerleştirilir. Buharlaştırılmış metanol ve etanol içeren camdan az miktarda hava çıkarır. Cihaz, verileri içecek içindeki metanol ve etanol seviyelerini gösteren ilgili bir uygulama ile bir akıllı telefona gönderir. Ayrıca, seviye belirli bir eşiğin üzerindeyse bir uyarı görüntüler.

Araştırmacılar, cihazlarının ucuz alkol bazlı içecek içenler, polis teşkilatları ve hatta acil sağlık çalışanları için yararlı olabileceğini öne sürüyorlar – cihazın aynı zamanda bir kişinin nefes numunelerini ölçerek tükettiği metanol miktarını ölçmek için kullanılabileceğini de belirtiyor.

Kaynak : phys.org

Author

Kocaeli Üniversitesinde Kimya mühendisliği anabilim dalında yüksek lisans yapmaktayım. Araştırmayı ve kimya hakkında yeni bilgiler öğrenmek her zaman ilgimi çekmiştir. Kimya sektörü hakkında yeni gelişmelerden haberdar olmak ve bu konuda ilgisi olan insanlara faydalı olmak amacıyla İnovatif Kimya Dergisine katılmış bulunmaktayım.