Yeni Bir Depolama Yöntemi Sağlık Hizmetlerini Geliştirebilir

Yeni Bir Depolama Yöntemi Sağlık Hizmetlerini Geliştirebilir

Kan ve idrar testleri modern tıpta hayati rol oynamaktadır. Yine de, soğutmanın mümkün olmadığı dünyada ki geniş bölgelerinde, test için örneklerin saklanması neredeyse imkansızdır. Şimdi bilim adamları, minik metal-organik hibrid yapılardaki örneklerin hastalık göstergelerini kapsüllemenin yardımcı olabileceğini bildiriyorlar. Kaynakları sınırlı olan ülkelerde daha iyi sağlık hizmetlerine yol açabilecek.

Amerikan Klinik Laboratuvarları Birliği’ne göre, klinik laboratuvarlar her yıl ABD’de kan ve idrarı içeren 7 milyardan fazla laboratuvar testi gerçekleştirmektedir. Bununla birlikte, soğutma olmadan, bu kan ve idrar örnekleri hızla bozulur, ve bu da yapılan  testlerde hatalara yol açabilir. Ancak dünyanın birçok yerinde, soğutma mevcut değildir. Sonuç olarak, kan ve idrar testi pratik değildir. Borik asit gibi koruyucular sadece kısa süreli depolama için iyidir ve kurumuş kan alanlarının kaynak-sınırlı alanlarda uygulanması hala zordur ve agregasyona neden olabilir. Metal-organik çerçeveler (MOF’lar) molekülleri kapsülleyen ve koruyabilen gözenekli yapılardır ve daha önceki araştırmalarda, Srikanth Singamaneni ve meslektaşları MOF’larin biyosensörlerdeki proteinleri koruyabildiğini göstermiştir. Böylece ekip, MOF’larla örnek bozulma zorluklarını aşmaya çalışmışlardır.

Araştırmacılar, MOF öncüllerini, sırasıyla yumurtalık kanseri ve akut böbrek hasarı için biyolojik işaretleyicilerle işaretlenmiş olan sağlıklı gönüllülerden alınan kan ve idrar örneklerine karıştırdılar ve ardından örnekleri hava ile kuruttular. Numuneler, dört haftaya kadar 77 ila 140 Fahrenheit arasında değişen sıcaklıklarda saklandı. Araştırmacılar, bir hafta sonra, 104 ° C’ ye kadar olan sıcaklıklarda depolanan MOF’larla kaplanmış idrar işaretleyicilerinin, yüzde 40’tan daha azını koruyan MOF’lara sahip olmayan örneklere kıyasla, böbrek hasarı için biyo-markörün yüzde 85’inden fazlasını koruduklarını buldular. Dört hafta boyunca saklanan işlenmiş ve tedavi edilmemiş kan örnekleri ile benzer sonuçlar elde edildi. Araştırmacılar bu tekniğin biyobelirteçlerin soğutma olarak korunmasında etkili olduğunu söylüyorlar. MOF bazlı yapıların kuru nokta toplama teknikleri ile birlikte kullanılmasının, yetersiz hizmet verilen ülkelerde daha iyi tanılara ve tıbbi bakımlara yol açabileceği sonucuna varmışlardır.

Kaynak: sciencedirect.com

580 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!