Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Probiyotiklerin Mideden Korunması

Probiyotiklerin Mideden Korunması

probiyotiklerin mideden korunmasi - Probiyotiklerin Mideden Korunması

İnce bağırsak bir mikrobiyal aktivite yuvasıdır ve diğer tüm durumların yanında ishal, iltihabi bağırsak hastalığı ve irritabl bağırsak hastalığı için probiyotik tedavilerinin hedefi konumunda bulunuyor. Ancak probiyotikler yani bu yararlı bakteriler bağırsağa ulaşabilmek için önce onları öldürebilecek kadar asidik olan mideyi geçmeleri gerekiyor. Bilim insanları, ACS Sustainable Chemistry& Engineering dergisinde yayınladıkları raporda, probiyotiklere daha güvenli bir yolculuk sağlayacak koruyucu bir jel küre geliştirildiğini bildiriyor. 

Probiyotikler, canlı organizmalardır ve bunu yapabilecek kadar uzun süre canlı kaldıkları varsayılırsa vücutta kolonize olduklarında faydalı etkileri vardır. Probiyotik tedavileri, bakteriler ile yapılır, ancak bunlar yutulduğunda midenin asidik yapısından dolayı bu bakterilerin sayısı çok ciddi bir şekilde azalır ve böylece iyileştirme ihtimali düşer. Daha önceki çalışmalarda, bilim insanları, meyvelerin jelatin yapının içinde tutulması gibi probiyotikleri algler tarafından üretilen yapışkan polimer aljinat ile sararak mideden korumayı denediler. Ancak, aljinatlar kolaylıkla parçalanabildiği için ideal tedavi bileşeni değiller. Hu Tang, Fenghong Huang ve arkadaşları, aljinatın stabilitesini arttırmak için mükemmel kararlılığa sahip, lifli biyouyumlu bir polimer olan selüloz eklemeyi denedi.

Araştırmacılar, probiyotik kalkanı oluşturmak için seyreltik selüloz ve aljinat  çözeltilerini karıştırdılar ve daha sonra ‘dost’ bakterileri bu karışıma eklediler. Son adım olarak bu mayayı bir kalsiyum klorür çözeltisine damlattılar. Araştırmacılar, probiyotik topaklarını mide benzeri asidik bir ortama bıraktılar ve jelin bakteri üzerinde kaldığını buldular. Buna karşılık, bağırsak benzeri ortamda yani daha nötr pH’lı bir ortamda jel şişti ve probiyotikler serbest kaldı. Bir sonraki adımın bu sistemi hayvanlarda denemek olduğunu söylüyorlar.

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar
Sena Aşkım Temir - Probiyotiklerin Mideden Korunması

Hakkında Sena Aşkım Temir

10 Kasım 1993 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2012 yılında İstek Belde Anadolu Lisesini bitirdi ve aynı yıl Hacettepe Üniversitesi İngilizce Kimya Mühendisliği bölümüne başladı. Hazırlığı atlayarak 2016 yılında mezun oldu. 2015 yılında Abdi İbrahim’de staj yaptı. Haziran 2016’da lisans eğitimini tamamladıktan sonra İTÜ Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı’nda yüksek lisansa başladı. Mart 2018’de gönüllü olarak İnovatif Kimya dergisi ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kosullara gore otomatik olarak sogutan veya yalitan ilk kumas 310x165 - Koşullara Göre Otomatik Olarak Soğutan veya Yalıtan İlk Kumaş

Koşullara Göre Otomatik Olarak Soğutan veya Yalıtan İlk Kumaş

Fotoğraf : Maryland Üniversitesi bilim adamları YuHuang Wang ve Ouyang Min tarafından geliştirilen bu yeni …

Bir cevap yazın