Yeni Bir Katalizör Karbon Dioksiti Plastiğe Dönüştürmekte Yardımcı Olabilir

Yeni Bir Katalizör Karbon Dioksiti Plastiğe Dönüştürmekte Yardımcı Olabilir

Fotoğraf : CO2 ‘yi Etilene dönüştüren nanoyapılı bakır katalizörün yüzeyi. (Canadian Light Source)

Modern simya benzeri bir çalışmada, bilim insanları karbon dioksiti plastiğe dönüştürmemize yardımcı olabilecek önemli bir kimyasal tepkimeyi uyumlumışlardır.

Yeni Nature Catalysis dergisine bildirildiğine göre, University of Toronto’daki bilim insanları, karbon dioksiti etilene mümkün olan en verimli biçimde dönüştüren kesin koşulların belirlenmesine yardımcı olan yeni bir teknik kullanıyorlar. Etilen daha sonra, plastik poşet, ambalaj, oyuncak ve plastik şişe yapmak için en sık kullanılan plastik olan polietilen üretmek üzere işlenebiliyor.

Her ne kadar dünya plastik bağımlılığından uzaklaşıyor olsa da bu yöntem ilk etapta plastik üretmenin daha yeşil bir yolunu sağlarken sera gazlarını atmosferden ayırmaya yardımcı olabilir.

Doktora öğrencisi ve öncü araştırmacı Phil De Luna, “Geleceğin, atıklardan değer yaratan teknolojilerle dolu olacağını düşünüyorum. Bu heyecan verici, çünkü geleceğin enerji taleplerini karşılamak için yeni ve sürdürülebilir yollar geliştirmeye çalışıyoruz” dedi.

Reaksiyon, etilen üretmek için kullanılabilen tek metal olan bir bakır katalizör yardımıyla bir elektrik akımı ve bir kimyasal reaksiyon kullanarak karbondioksitin indirgenmesidir. De Luna, “Bakır biraz sihirli bir metal. Sihirli, çünkü metan, etilen ve etanol gibi pek çok farklı kimyasal madde üretiyor ancak yaptıklarının kontrolü zor oluyor” diye ekledi De Luna.

Yeni Bir Katalizör Karbon Dioksiti Plastiğe Dönüştürmekte Yardımcı Olabilir

Fotoğraf : Bu yöntem plastik üretmenin daha yeşil bir yolu olabilir mi?

Canadian Light Source tarafından geliştirilen benzersiz bir ekipman parçası kullanarak ekip, CO2 indirgenme tepkimesi boyunca bakır katalizörünün şeklini ve kimyasal çevresini inceleyebildi. Bu tepkimesi gerçek zamanlı olarak izleyerek, maksimum etilen üretimi için ideal şartlar altında hedeflemelerinin yanı sıra, metan gibi istenmeyen yan ürünlerin üretimini azaltmalarına izin verdi.

Saatlerce test yapıldıktan ve başarısızlardan sonra, bu yöntem, burada gösterildiği gibi, bu koşulları karşılamak için ideal bakır nano yapısını hazırlamalarını sağladı.

Makalenin diğer yazarı doktora öğrencisi Rafael Quintero-Bermudez “Vazgeçmek üzereydik, sonuçlar geldiğinde çok iyiydi ve devam etmek zorundaydık.” şeklinde açıklama yaptı.

“Bu daha önce hiç yapılmadı. Bu benzersiz ölçüm, işlemin nasıl gerçekleştiği ve nasıl iyileştirilebileceği konusunda çok sayıda araştırma sorusunu soruşturmamıza izin verdi. ”

Bu gelişmeyi kullanmak biraz zaman alacak. Yine de çalışma, araştırmacıların yaratıcı düşünce ve titiz bilimsel yöntemleri kullanarak nasıl dünya sorunlarıyla başa çıktıklarının bir başka örneğini verdiklerini gösteriyor.

Kaynak : iflscience.com

578 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!