Yeni bir nükleer enerji rekoru kırıldı

yeni-bir-nukleer-enerji-rekoru-kirildi

ABD’de bir grup bilim adamı tarafından yeni bir nükleer enerji rekoru kırıldı.

ABD’de bir grup bilim adamı tarafından yeni bir nükleer enerji rekoru kırıldı. En son yapılan plazma basıncı testlerinde, eski testleri katlayan bir sonuca ulaşıldı. Enerji üretimi için uygulanabilir bir yol bulabileceklerini uman bilim adamları ve mühendisler, nükleer füzyondan elde edilecek enerjiye olumlu bakıyorlar. Hatta nükleer füzyonu, temiz ve sonsuz bir enerji kaynağı gibi görmeye başladılar.

Bu, aslında güneşin enerji üretme mantığını taklit eden bir yöntem. Manyetik alan ve basıncı kullanarak ısı verildiğinde atom çekirdeğindeki bazı parçalar birbirleri ile birleşerek ağır elementleri oluştururken büyük bir enerji açığa çıkarıyorlar.

yeni-bir-nukleer-enerji-rekoru-kirildi-1

Bilim insanları hidrojen atomunu parçalayarak helyum ve çok miktarda temiz enerji ortaya çıkaracak. Bu da bizim fosil yakıtlara olan bağımlılığımızı azaltacak. Çalışma MIT’nin Plazma Bilimi ve Füzyon Merkezi’nde hala sürüyor. MIT’nin Alcator-C Mod Tokamak reaktörü kullanılarak yapılan ilk çalışma ise, 2 Atm basınç -okyanusun 10 metre altındaki kadar- ve 35 milyon derece sıcaklık  -ki bu da güneşin iki katı kadar- şartları oluşturularak başarıya ulaşıldı.

Kaynak : webtekno.com

Okumanızı Öneriyoruz

Elektrikli Araçlarda Yeni Kompozit Malzeme Dönemi

Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’ndaki bilim adamları, son derece verimli ve güç yoğunluklu elektrikli araç çekiş …