Yeni Çalışma, Moleküler Düzeyde Evrim Sırlarını Ortaya Koymaktadır

Yeni Çalışma Moleküler Düzeyde Evrim Sırlarını Ortaya Koymaktadır

ANU’nun önderlik ettiği bir çalışma, modern bir enzimin evrimsel tarihini ata proteininin yeniden inşası olarak adlandırılan bir teknikle yeniden ele almıştır- bu, yeni enzimlerin tıpta ve endüstride kullanılmak üzere tasarlanmasına yardımcı olacak bir keşiftir.
Kurucu yazar Prof. Dr. Ben Clifton, deneysel evrim biyokimyasının yeni enzimlerin evrimi konusunda büyük bir kavrayış sunarken, birçok sorunun cevapsız kaldığını söyledi.

ANU Kimya Araştırma Okulu’nda Dr. Clifton, “Bu teknik, bir bakıma milyonlarca yıl önce tükenmiş olan proteinleri yeniden canlandırmamızı sağlıyor, böylece laboratuvarda çalışılabiliyorlar.

Nature Chemical Biology’de yayınlanan sikloheksadienil dehidrataz adı verilen enzim üzerindeki yeni çalışma, yeni enzimlerin ortaya çıkmasının altında yatan moleküler evrimsel süreçleri ortaya çıkarmaktadır.

Clifton, “Enzimler, belirli kimyasal reaksiyonları hızlandırma yetenekleri nedeniyle yaşam için gerekli olan proteinlerdir.” Dedi.

“Yeni enzimleri yaratan, evrimsel süreçleri anlamak önemlidir çünkü biz bu süreçleri biyoteknoloji veya ilaç endüstrilerinde kendi amaçlarımız için enzimleri tasarlamak veya mühendisleştirmek için taklit edebiliriz.”

ANU’dan kıdemli araştırmacı Doçent Dr. Colin Jackson, biyoteknoloji veya tıpta enzimlerin kullanılması büyük bir güçlük, doğal olarak evrim geçirdikleri şeyden ziyade, belirli görevleri yerine getirmeleri için tasarlandığını söyledi.

ANU Araştırma Okulu’ndan Dr. Jackson, ” karşılaştığımız en büyük sorun, tasarlanan enzimlerin nasıl çalıştığını ve nasıl yeni fonksiyonlar kazanabileceklerini ilk kez anladığımızda, karşımıza çıkmıştı”

“Enzim evrimi üzerine yapılan önceki çalışmalar, yeni enzimlerin mevcut enzimlerden nasıl evrimleşebileceğini gösterdi. Ancak, enzimlerin ilk etapta nasıl evrimleştiğini hala çok az biliyoruz.” Dedi.

Clifton, araştırma ekibinin, inaktif bir proteindeki bireysel mutasyonların, proteinin belirli bir kimyasal reaksiyonu hızlandırma yeteneğini nasıl ortaya çıkardığını ve yavaş yavaş rafine ettiğini gösterebildiğini söyledi.

“Çalışmamız, bugüne kadar, en baştan bir enzim yaratabilen doğal bir evrimsel sürecin en ayrıntılı örneğini veriyor” dedi.

Kaynak : phys.org

499 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!