Yeni Çevre Dostu Güneş Kremi Doğa için Güvenli ve Daha Fazla UVB/UVA Koruması Sağlıyor

Yeni Çevre Dostu Güneş Kremi Doğa için Güvenli ve Daha Fazla UVBUVA Koruması Sağlıyor

Scientific Reports’ta yayınlanan yeni bir çalışma, asırlık bir ilaç olan metilen mavisinin, UVA ve UVB’yi emen, ROS ve UV ışınımının neden olduğu DNA hasarını onaran, oldukça etkili, geniş spektrumlu bir UV  koruyucusu olma potansiyeline sahip olduğunu bulmuştur. Mercan resifleri için güvenlidir. Çalışma, metilen mavisinin çevreyi destekleyen ve insanların cilt sağlığını koruyan alternatif bir güneş koruyucu bileşen olabileceğini düşündürmektedir.

Mercan resiflerinin yok edilmesini hızlandırdığını gösteren çok sayıda çalışmaya rağmen, günümüzün güneş kremlerinin %80’i kimyasal UV engelleyici olarak oksibenzon kullanıyor. Birkaç eyalet ve ülke, oksibenzon ve türevlerinin kullanımını deniz ekosistemi üzerindeki yıkıcı etkilerini durdurmak için yasaklamıştır. Buna ek olarak, tüketiciler güneş yanıklarını ve potansiyel olarak tehlikeli uzun vadeli sağlık sorunlarını önlemek için öncelikle güneş koruma faktörüne (SPF) odaklanır. Yine de, SPF yalnızca UVB maruziyetini ölçerek güneş kremi kullanıcılarını UVA ile tetiklenen oksidatif strese ve foto yaşlanmaya karşı savunmasız bırakır.

“Çalışmamız, metilen mavisinin güneşten koruyuculara dahil edilecek umut verici bir bileşen olarak çok sayıda istenen özelliklere sahip etkili bir UVB engelleyici olduğunu gösteriyor. Hem UVA hem de UVB ışınlarının geniş spektrumlu absorpsiyonunu gösterir, DNA hasar onarımını destekler, UVA tarafından indüklenen reaktif oksijen türleri (ROS) ile savaşır ve en önemlisi mercan resiflerine zarar vermez.” Diyor Çalışmanın kıdemli yazarı Dr. Kan Cao, Mblue Labs, Bluelene Skincare Kurucusu ve Maryland Üniversitesi Hücre Biyolojisi ve Moleküler Genetik Bölümü’nde Profesör.

Mblue Labs ve Maryland Üniversitesi’nden bilim adamlarını içeren araştırma ekibi, genç ve yaşlı donörlerden alınan birincil insan keratinositlerinde ve cilt fibroblastlarında metilen mavisinin UV koruma yararlarını çeşitli açılardan inceledi ve bu sonuçları oksibenzon ile karşılaştırdı. Metilen mavisinin geleneksel güneş koruyucu aktif maddelerin yaptığı gibi sadece UVA ve UVB’yi emmekle kalmayıp, aynı zamanda UV ışınlarının neden olduğu DNA hasarını onarmaya yardımcı olduğu ve böylece daha iyi hücre hayatta kalmasına yol açtığı sonucuna varmışlardır. Aynı miktarda metilen mavisi veya oksibenzonu yumuşak bir mercan türü olan Xenia umbellate’de izole edilmiş tanklarda maruz bıraktılar ve mercan resiflerinin büyümesini ve bu kimyasallara tepkilerini izlediler. Metilen mavisinin nispeten yüksek bir konsantrasyonda (1 mikro molar) bile mercan sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olmadığı halde, oksibenzon ile muamele edilmiş Xenia mercanlarında bir haftadan daha kısa sürede şiddetli bir solma ve ölüm bildirdiler.

Ayrıca metilen mavisini A vitamini (retinol) ve C vitamini gibi diğer iyi bilinen cilt bakımı antioksidanları ile hücresel oksidatif stresi azaltma yetenekleri açısından karşılaştırdılar. “Hem genç hem de yaşlı bireylerden elde edilen cilt fibroblastlarının, metilen mavisi içeren bir hücre kültürü ortamında çoğalma ve hücresel stres açısından çok fazla geliştiğini görmekten son derece heyecanlıyız.” Dr. Cao paylaşıyor. “En şaşırtıcı şekilde,” diyor Dr. Cao, “metilen mavisi ve C Vitamini kombinasyonunun, özellikle yaşlı donörlerden alınan cilt hücrelerinde inanılmaz yaşlanma karşıtı etkiler sağlayabildiğini ve bu iki faydalı antioksidan arasında güçlü bir sinerjik reaksiyon olduğunu düşündürdüğünü bulduk.”

Ekip, özette şu sonuca varıyor: “Toplamda, çalışmamız metilen mavisinin, UVA ve UVB’ye karşı geniş spektrumlu koruma sağlayabilen mercan resifi dostu bir güneş koruyucu aktif bileşen olma potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor.”

Bulgulara dayanarak, araştırmacılar metilen mavisinin cilt yaşlanmasını geciktiren ve DNA hasar onarımını destekleyen etkili bir UV bloke edici ajan olduğuna inanıyorlar; patent başvurusunda bulundular ve metilen mavisi içeren güneş koruyucu prototipleri geliştirmeye başladılar. Buna ek olarak, Mblue Lab (Bluelene) kısa süre önce, optimum yaşlanma karşıtı etkileri sağlamak için metilen mavisi ve C vitaminini birleştiren ilk çok işlevli cilt bakım ürününü piyasaya sürdü (Bluelene’s Night Plus+).

Kaynak: phys.org

384 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!