Almanya, Sadece Buhar Yayarak Sıfır Emisyon İle Çalışan Trenini Tanıttı

Dünyanın ilk hidroliği diye tanımlanan trenin hızı günde yaklaşık 500 milden 87 mph hıza kadar çıkabiliyor.

Almanya, hidrojen enerjisi ile sağladığı sıfır emisyonlu ilk yolcu trenini tanıtıma çıkardı.

Coradia iLint sadece fazla buharı atmosfere yaymakla kalmayıp, aynı zamanda da ülkenin 4000 dizel yakıtlı treninine de alternatif olarak geliyor.

Aşağı Saksonya, bunların 14 ‘ünün Fransız şirketi Alstom’ dan siparişini veriyor ve daha da başarılı olunursa ülkenin her yerinde benzerlerini görmek de mümkün hala geliyor. Testler, halka açık hale gelmeden önce; 2017 yılı Aralık ayının sonuna kadar yapılmış olacak.

Bu tren, hidrojen destekli tren olarak ve de insanları uzun mesafe yolculuklarda taşıyacak ilk tren olarak , ilk kez Ağustos ayında Berlin Inno Trans’ da gösterime çıkacak. Hollanda, Danimarka ve Norveç tarafından da trene büyük ilgi duyuluyor.

The iLint, bu treni yüksek linyit iyon bataryaları kullanarak çalıştırmayı başarıyor. Bu bataryalar, trenin motor kapağının üzerinde yer alan hidrojen yakıt tankı tarafından sağlanıyor. Hidrolik tren günde yaklaşık 500 milden 87 mph hıza kadar çıkabiliyor ve yalnızca tekerlerinden ve hava rezistanslarından yayılan ses duyuluyor.

“Temiz ulaşım aracı olarak , bu alanda büyük bir inovasyon sağladığı için Alstom tarafından gurur duyuluyor” diyor  Alston CEO’ su Henri Poupart Lafarge. Bu da ; müşterilerimizle yakın iş birliği içerisinde çalışıp sadece 2 yıl içinde bir tren üretebileceğimizi gösteriyor diye ekliyor.

Hidrojen enerjisi, yan ürün yalnızca su çıkmak üzere büyük miktarda enerji üretmek için hidrojen ile oksijenin yanma reaksiyonu ile çalışır.

NASA da roketlerini hava boşluğuna itmek için 1970’den beri sıvı hidrojeni kullanıyor.

Kaynak : independent.co.uk

751 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!