Yeni Lityum-İyon Pilleri 5 Dakikada Şarj Oluyor

Yeni Lityum İyon Pilleri 5 Dakikada Şarj Oluyor

Araştırmacıların bir süredir üstünde çalıştığı pil alternatifleri gelişmeye devam ediyor. Lityum iyon pillerin yerine daha iyi bir alternatif arayan araştırmacılar çözümü ziftte bulmuş olabilir.

Hatırlarsanız bu yılın başlarında lityum iyon piller yerine önümüzdeki dönemlerde lityum-metal pillerin kullanılabileceğine dair bir haber yapmıştık. Lityum iyon pillere kıyasla üç kat daha fazla enerji tutabilen lityum-metal piller gelecek vadeden çözümler arasındaydı. Rice Üniversitesinde yapılan bu araştırma geliştirilerek farklı bir boyuta taşındı. Rice Üniversitesi araştırmacıları lityum-metal pillerin anot kısmına zift eklemenin şaşırtıcı bir etkisi olduğunu keşfetti. Zift eklenmiş lityum-metal piller hem daha hızlı şarj oluyor hem de kısa devre yapma ihtimali fazlasıyla azalıyor.

Ekip asfalt lityum-metal pilleri test ederken düzeneği 500’ün üzerinde şarj döngüsüne sokmuş. Test sonucunda ziftin pili çok daha dengeli hale getirdiği gözlemlenmiş. Araştırmayı yöneten James Tour, “Pillerin kapasitesinin çok yüksek ancak asıl etkileyici olan tamamen tükenmiş pilleri tam şarja ulaştırmak için ihtiyaç duyulan sürenin 5 dakika olması” diyor. Pillerin geçmişteki sıkıntısı ise dendritlerdi. Kısa devre oluşumlarına davetiye çıkaran testler pillerin hazır olmadığını işaret ediyordu. Zift ise bunu da düzenlemiş gibi görünüyor. Çok daha güvenilir pillerin üretilmesi mümkün.

Rice Üniversitesinin liytum-metal pilleri üzerindeki araştırmasının gelişimine bakılırsa yakın gelecekte yeni bir pil sistemine geçeceğiz gibi görünüyor.

Kaynak : log.com.tr

407 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!