Yeni Polimer Katkı Maddeleri Asfalt Kauçuğunun Depolama Stabilitesini Artırıyor

Yeni Polimer Katkı Maddeleri Asfalt Kauçuğunun Depolama Stabilitesini Artırıyor

Fotoğraf : Polimer katkı maddesi, kullanılmış lastik bileşenleriyle yapılan asfaltı stabilize eder.

Her yıl yaklaşık 27 milyon lastik çöplüklere atılmakta, stoklanmakta ve depolanmakta ve bu lastikler çevresel ve sağlık riskleri ortaya çıkmaktadır. Bu lastikler bir zamanlar üzerinde işlem gördükleri yolların parçaları olarak ikinci bir ömre sahip olabilirler.

Ancak, asfalt ve zemin lastiklerinin karışımları kararsız olabilir. Şu anda bilim adamları, asfalt kauçuğunun depolama dengesini artıran polimer katkıları buldular. Sonuçlarını ise ACS Energy and Fuels dergisinde yayınladılar.

Kauçuk çok dayanıklı olduğu için, hurda lastikleri yangın tehlikesi oluşturur ve uzun süre ortamda kaldıklarında sivrisinekler ve kemirgenler için üreme alanı görevi görür. Esnekliği ise lastikleri, kauçuk lastik üretimi için faydalı kılar- zemin lastiği kauçuğu ve bitüm karışımı ya da asfalt yolları kaplamak ve onarmak için kullanılır.

Halen, ABD eyaletlerinin yaklaşık yarısı, asfalt harmanlarının bir bileşeni olarak zemin lastiği kauçuğunu kullanmaktadır, normal asfaltla karşılaştırıldığında üstün performans, maliyet etkinliği ve çevresel faydalar sunmaktadır. Bununla birlikte, malzemenin daha geniş kullanımını sınırlayan iki ana zorluk vardır: yüksek viskozitesi ve depolama sırasında kauçuk ve bitüm bileşenlerine ayrılma eğilimi. Christopher Williams, Eric Cochran ve meslektaşları bu sorunları hafifleten polimer katkıları araştırmaları yaptılar.

Bilim adamları, trans-izopren, cis-izopren, poliizobütilen veya polibütadien polimerlerinin çeşitli miktarlarını zemin lastik kauçuğuyla birleştirerek ve ekstrüzyon yaparak üretilen kauçuk asfaltın stabilitesi hakkında çalışmalar yaptılar. Araştırmacılar, 3:1 oranındaki zemin lastiği kauçuğunun polibütadien veya trans-izopren ile karışımlarının asfalt ile karıştırıldığında en iyi şekilde çalıştığını tespit etmişlerdir.

Bu karışımlar, zemin lastiği kauçuğunun yoğunluğunu azaltmış, öyle ki yapısı asfalta benziyor ve depolama sırasında batmıyordu. Ayrıca, polimerler, kauçuk asfaltın viskozitesinin düşürülmesine de yardımcı oldu, böylece malzeme ile çalışmak daha kolaylaştı. Bilim adamları, polimer katkı maddelerinin ekonomik olduğunu ve normal asfaltla karşılaştırıldığında yaklaşık% 7 ila% 10 tasarruf sağladığını öne sürmektedirler.

Kaynak : azom.com

415 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!