Nobel Ödüllü Türk Bilim İnsanı Aziz Sancar’ın İsmi Verilen Bitki, İlaç Oluyor

Nobel Ödüllü Türk Bilim İnsanı Aziz Sancar’ın İsmi Verilen Bitki, İlaç Oluyor

Nobel ödüllü bilim insanımız Aziz Sancar’ın adı verilen ve halk arasında yara tedavisi için kullanılan havalotundaki etken maddenin ilaç olarak kullanılabilmesi için yürütülen çalışmaların sonuçlanmasına çok az kaldı.

Ülkemizde yetişen bitkilerden havalotuna, Nobel kazanan ilk Türk bilim insanı Aziz Sancar’ın ismi verilmişti. Bu bitkiden ilaç yapılabilmesi için çalışmalar bir süredir devam ediyordu.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, yaptığı açıklamada ilaç üretiminden tedaviye kadar pek çok farklı aşamada geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının da yaygınlaştığını ifade etti.

Doğan, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi tarafından yürütülen çalışmada, Aziz Sancar’ın ismi verilen ve yaraları iyileştirmede kullanılan endemik (belli bir yöreye özgü, sadece orada bulunan tür) bitkinin ilk defa tanımlandığını hatırlattı. Bu bitki yörede yaraların iyileştirilmesi için de kullanılıyordu.

Bitkideki etken maddenin tanımlanması ve ilaç olarak değerlendirilmesi için çalışmalarını yürüten ekibin artık bir sonuca varmak üzere olduğunu söyleyen Doğan, “Bu alanda araştırma yapan öğretim üyelerimizin çalışmaları neticelenmek üzere. Bu bitkinin içindeki etken maddelerin ayrıştırılması ve bunların ilaç olarak kullanılmasına yönelik de üniversitemizle birlikte yürütülecek TÜBİTAK projemiz başlatılacak. En kısa zamanda resmi başvuru sunulacak” dedi.

Araştırmanın başındaki isim olan Doç. Dr. Murat Koç da bir açıklama yaparak, “Araştırılan bitkinin ilaç olma yolunda potansiyeli yüksek. Kesin sonuçları elde ettikten sonra net şeyler söyleyebiliriz” dedi.

Kaynak : webtekno.com

391 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!