Yeni Sentetik Peptitler Damar Sertleşmesini Azaltacak!

Yeni Sentetik Peptitler Damar Sertleşmesini Azaltacak!

Son 20 yılda yapılan analizler damar sertleşmesinin, atardamar duvarının yangısal bir durumu olduğunu kanıtlıyor. Bu hastalıkta damar tahrişine neden olan önemli oyuncular sitokinleri ve kemokinleri andıran çözünür mediyatörlerdir. Bununla birlikte; en son yapılan umut verici bilimsel araştırmalar hariç, damar sertleşmesini önleyebilecek bu tür mediyatörlere karşı yöneltilen iltihaplanma önleyici tedavi edici maddelerin etkinliğinin zor olduğu doğrulandı.

Damar sertleşmesini, kalp krizini,felçleri, romatizmal eklem iltihabını ve farklı iltihaplı hastalıkları önlemek için geliştirilen iltihap önleyici tedavi yöntemleri, çoğunlukla antikorlara ve küçük moleküllü ilaçlara dayanıyordu. Münih merkezli analiz grubu, küçültülmüş çözünür bir kemokin reseptörü gibi çalışan kısa zincirli amino asitler yani peptitler tasarladılar ve kimyasal olarak sentezlediler. Bu peptitler, hayvan türlerinde damar sertleşmesini önlemekte kullanılabilecektir.

Araştırmacılar, Damar Sertleşmesi Karşıtı Yeni Bir Peptit Çeşidi Tasarladı

Kemokinler, bağışıklık hücrelerinin vücudumuza geçişini düzenler. Bunlar, damar sertleşmesi ile birlikte iltihaplı rahatsızlıklarda önemli oyunculardır ve bundan dolayı biyomedikal araştırmacıları için merak uyandırırlar.

Münih Araştırmacıları tarafından tasarlanan ve sentezlenen peptitler kemokin reseptörlerini şüphesiz taklit ediyor ve özellikle damar sertleşmesini arttıran kemokin mekanizmalarını inhibe etmeyi sağlıyor;  oysa vücuttaki hayati fizyolojik süreçleri yöneten kemokin mekanizmalarının genellikle etkilenmediği, “korundukları” söylenebilir.

Daha önceki araştırmalar, sitokinler ve kemokinler ile ilişkili tedavilerin etkili olduğunu kanıtlamıştır. Bununla birlikte; bu ilaçlar yalnızca bu mediyatörlerin damar sertleşmesi üzerindeki etkisine müdahale etmekle kalmayıp aynı zamanda enfeksiyonlara karşı konağın korunması gibi yararlı sonuçları da ortadan kaldırmıştır.

“Geliştirdiğimiz küçük CXCR4 taklitçileri aynı reseptöre odaklanan tamamen farklı iki kemokini seçici olarak ayırt edebiliyor, bu durumda farklı bir kemokin MIF ve klasik kemokin CXCL12 arasında ayrım yapılabiliyor. Bu, özellikle damar sertleşmesinin temelini oluşturan yolları engellemelerine izin verir,” diye açıklıyor TUM’da Peptit Biyokimyası Profesörü Aphrodite Kapurniotu.

Tedavi Edici Peptitler Uygun ve Ucuzdur

“Peptit kökenli tedavilerin bazen daha az kararlı olduğu, peptitlerin vücut içinde proteazlar olarak adlandırılan enzimler tarafından daha hızlı bozunmasından düşünülür. Buna rağmen; peptitlerin kararlılığını arttırmak için peptit kimyasının çeşitli son teknoloji yaklaşımlarını, örneğin peptit dizisine doğal olmayan amino asitler ekleyerek uygulayacağız,” diye ekledi Prof. Kapurniotu.

“Şimdiye kadar bizim yöntemimiz, yalnızca hayvan modelindeki damar sertleşmesinde doğrulanmıştı; fakat, özellikle peptit bazlı tedavilerin antikorlardan çok daha ucuz olduğu gerçeği gelecekteki bilimsel amaçlar için bu yöntemin daha ulaşılabilir olduğunu göstermektedir,” diye açıkladı LMU Üniversitesi Hastanesi’nden Felç ve Demans İnceleme Enstitüsü Profesörü Prof. Jürgen Bernhagen.

Tahriş (İritasyon) Rahatsızlıkları için Tedavi İmkanı

Münih araştırmacıları; bu sonuçları, yöntemlerinin esas kanıtı olarak görüyor. Gerçekte bulguları, çoğunlukla küçük-kemokin-reseptör taklitçilerine dayanan tasarıları ortaya koyuyor ve bu tür bir tasarının muhtemelen farklı kemokinler için de uygun şekilde kullanılabileceğini öneriyor. Böylece yepyeni moleküler tasarı, damar sertleşmesi ve farklı iltihaplı rahatsızlıklar için tedavi edici güç taşıyabilir.

Kaynak: alphatechng.com

219 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!