Yeni SOFT E-Tekstil Ürünleri Acil Vaka Personeli ve Askeri Personeli için Geliştirilmiş Bir Koruma Sunuyor

Yeni SOFT E-Tekstil Ürünleri Acil Vaka Personeli ve Askeri Personeli için Geliştirilmiş Bir Koruma Sunuyor

Akıllı kumaşlar;  bir seri araştırma ile büyük bir sıçrama ve öncelik kaydetmiştir.

Dartmount  Yüksek Okulu  araştırmasına göre; akıllı kumaş içerisindeki elektronik sinyalleri demet haline getiren  yeni teknoloji, zehirli kimyasallara karşı korumayan zehirli-malzeme donanımı olma  özelliğiyle önderlik edebilmektedir.

Bu gelişmenin ; ”Tehlikeli maddeler” den korunmaya dayanan  görevleri olan, askeriye ve acil durum personellerine ve diğer çalışanlara ; görevlerini yerine getirmede performans anlamında buyuk yansımaları olabilmektedir.

Journal of American Chemical Society da yayınlanmış araştırmaya göre; Katherina Mirica ve Merry Smith in oluşturduğu kimya ekibi olarak izah ettikleri ; SOFT adı verilen  yeni akıllı kumaşın , gerçek zamanlı gaz algılamasından ; giyilebilir gaz maskeleri gibi koruyucu donanımdaki elektronik olarak erişilebilen adsorban katmanlara kadar ,değişen kesif uygulamalarında kullanılma potansiyeline sahip olduğudur.

Çalışmaya göre,SOFT yapılar hassas aplikasyonlarda  giyilebilir sistemlerde gerçek zamanlı gaz algılamadan ,gaz maskeleri gibi koruyucu malzemelerdeki elektronik olarak erişilebilir emici katlara kadar değişen;  kullanılabilme potansiyeli vardır.

Dartmount Yükseokulu Kimya dalında Profesör Asistanı Katarina Mirica ”Bu kumasın koruyucu giysiye ilavesiyle ;kimyasalların  tehlikeli malzeme donanımının içine işlemesi halinde, sensörler kullanıcıyı uyarabilir”, ”Bu sadece bir pasif koruma değildir. Tekstil urunu herhangi bir yırtılma veya  kusur durumunda veyahut herhangi  başka bir şekilde performansında düşme olduğu zaman kullanıcıyı aktif olarak uyarır.” der.

Araştırmada açıklanan  ilk örneklerde , metal-organik çerçeveler veya MOF olarak bilinen malzemelere dayanan esnek, tekstil destekli elektronik sensörler bulunmaktadır.Çalışmada ayrıca, bu iletken gözenekli materyallerin e-tekstil ürünlerini üretmek için pamuklu ve polyester kumaşlara uyarlanması  “basit” bir yaklaşımı tarif etmektedir.

Çalışmanın bir kısmında  Dartmount çalısma ekibi, yeni akıllı kumaşın  genel tehlikeli kimyasalları algıladığını ispat etmiştir. Araçlara ait egzos çevre kirletici unsurlar, nitrik oksit çürümüş yumurta kokusunu anımsatan korozif  zehir;  hidrojen sülfit etkin olarak SOFT sistemi ile  belirlenebilmiştir. Kimyasallara karşı hassasiyetine ek olarak elektronik tekstil ürünleri tehlikeli toksinleri yakalamayıp süzebilirler.

”Tıpkı plastikte olduğu gibi metalorganik yapılar da tasarım materyallerin geleceğidir” der Mirica.”MOF yani metal-organik yapıları ,bize ait SOFT aygıtlara entegre ederek, korunma  ve güvenlik için gerekli olan akıllı kumaşların performansını bariz bir şekilde artırıyoruz “der.

Araştırma ekibi aynı zamanda, tekstil üzerindeki iletken malzemenin biriktirilmesi için doğrudan kendini düzeneğinin ilk kullanım şekli MOF  a dayalı ,tek-aşamalı bir e-tekstil üretim yöntemini tarif etmektedir.

Giyilebilen elektronik ev koruma sistemleri ,haberleşme ve sağlık alanlarında buyuk bir potansiyel oluşturduğu düşünülmektedir. Askerler ,acil personeli, fabrika işçileri ve diğer kimyasal patlamalara maruz kalabilecek çalışanlar ;  söz konusu yeni  akıllı kumaşlardan fayda sağlayabilirler. Aynı zamanda bu malzemeler hastalarda gözlemlenmesi gerekli monitörleme sistemlerinde, çevreden gelen hatta  kendi vücutlarından gelen özel hava kimyasallarına karsı yardımcı olabilir.

Araştırmacılara  göre söz konusu SOFT yapı MOF un güvenilir iletkenliği ve gelişmiş gözenekliliği esnekliliği ve yıkamaya karsı stabil olma özelliğine sahiptir. Kumaşlar ayrıca sıcaklığa karsı stabildir, iyi bir raf ömrü vardır ve nem olan ortamlarda tamamıyla fayda sağlarlar.

Yaratıcılar; teknolojinin daha ileri gelişmelere ihtiyacı olduğu donemde giyilebilir teknik sistemlerinde kullanımından önce, değişebilen özellikleriyle giyilebilen taşınabilen yapılara ev sahipliği eden bir dizi yeniliklerle üretilen çok fonksiyonlu e-tekstil ürünlerinin; fabrikasyon üretimindeki  yeniliklerin göstereceği potansiyel ile farklı sistemlere uzanabileceğinin ümidini taşımaktadırlar.

Bu araştırma; Dartmount Yüksek Okulu, Walter ve Constance Burke Araştırma Kabul Ödülü ve Silahlı Kuvvetler Araştırma Dairesi Genç Mucitler Programı fonları ile desteklemiştir.

Kaynak : sciencedaily.com

Okumanızı Öneriyoruz

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı?

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı? Hayatımızı değiştirebilecek ödüllü gen düzenleme aracının arkasındaki bilim: …