Yeni Yalıtım Maddesi Isıyı Ortamdan Uzaklaştırıyor

Yeni Yalıtım Maddesi Isıyı Ortamdan Uzaklaştırıyor

Fotoğraf: Yeni makaledeki ChemSusChem diyagramı. Kaynak: Flinders Üniversitesi

Atık yemeklik yağ, kükürt ve yün kırpıntıları sürdürülebilir yeni bir tür konut yalıtım malzemesi üretmek için Flinders Üniversitesi’ndeki kimyagerler tarafından faydalı bir şekilde kullanıldı.

Flinders Chalker Laboratuvarı’ndaki uzmanlar ile Deakin ve Liverpool Üniversitesi’ndeki meslektaşlarının hazırladığı en yeni çevre dostu yapı ürünü, Global Geri Dönüşüm Günü öncesinde Chemistry Europe’da yayınlanan yeni bir makalede açıklandı.

Yalıtım kompoziti, yeni nesil yalıtım için gelecek vaat eden yeni bir model üretmek için yün yangınları, kükürt ve kanola yağının sürdürülebilir yapı taşlarından yapılmıştır- sadece yünün doğal düşük yanıcılığından yararlanmakla kalmayıp, aynı zamanda mülk sahipleri için önemli enerji tasarrufu sağlar.

2020 Başbakan’ın Bilim Ödüllerinde Yeni Yenilikçiler kazananı baş yazar Doç. Dr. Justin Chalker, yeni kompozitin şu anda ticarileştirilen atık ürünlerden yapılan heyecan verici yeni kompozit ve polisülfit polimerlerinden biri olduğunu söylüyor.

Doçent Chalker, “Bu yeni çalışmanın amacı kükürt, kanola yağı ve yünden yapılan bir kompoziti ısı yalıtımı olarak değerlendirmekti. Malzeme, kükürt ve kanola yağından yapılmış bir polimer ile ham yünün sıcak preslenmesiyle hazırlandı.”

“Bu kompozitin gelecek vaat eden mekanik ve yalıtım özellikleri,  çevremizde enerji tasarrufu sağlayan yalıtım konusunda daha fazla keşif için çok iyi sonuçlar doğurmuştur.”

Yeni çalışma, Chalker Laboratuvarı’nda oluşturulan yeni bir yapı bloğu türü ve yenilenebilir bir kauçuk malzeme gibi başka bir kompozit paketine ekleniyor.

Bu malzemelerin ömürlerinin sonunda güvenli ve sorumlu bir şekilde uzun vadeli biyolojik bozunması da araştırmanın hedeflerinden biridir.

Son on yıl, kayıtlardaki en sıcak dönem olarak tanımlandı ve atıkları yeniden kullanmak, her yıl tüketilen milyarlarca ton doğal kaynağın ömrünü uzatmanın bir yolu.

Global şirket Clean Earth Technologies, polimerleri bir dizi uygulama için ticarileştiriyor – topraktan cıva kirliliğini gidermekten ve büyük ölçekli bir dökülmeden sonra yağı geri almaktan, akmayı azaltmak için gübreyi daha yavaş salmak için bir polimere ve daha güvenli bir yöntemi kolaylaştırmaya kadar altının süzülmesi ve çıkarılması.

Küresel Geri Dönüşüm Günü, BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 2030 ile uyumlu olarak, küresel yeşil gündemi desteklemek için doğrudan eylemde bulunan bireyleri, hükümetleri ve kuruluşları takdir ediyor.

Geri dönüşüm, döngüsel ekonominin önemli bir parçasıdır ve doğal kaynaklarımızı korumaya yardımcı olur. Her yıl ‘Yedinci Kaynak’ (geri dönüştürülebilir) CO2 emisyonlarında 700 milyon tonun üzerinde tasarruf sağlanıyor ve bunun 2030 yılına kadar 1 milyar tona çıkması bekleniyor.

Kaynak: phys.org

89 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasaktır!