Mars’ta Kilden Bina Yapma Fikri Gerçeğe Dönüşebilir mi?

Mars'ta Kilden Bina Yapma Fikri Gerçeğe Dönüşebilir mi?Fotoğraf-1 : Mars Rover Perseverance’ı indirmek için kullanılan özel bir taşıma cihazı

TU bilim adamları, Kızıl Gezegende bulunan kil minerallerini inceliyorlar.

18 Şubat 2021’de, Mars 2020 Misyonu nihayet Kızıl Gezegene inecek. Mars Perseverance Rover’ın, bilim adamlarının bir zamanlar göl olduğuna inandıkları büyük bir krater olan Jezero Krateri’ne inmesi planlanıyor. Mars’ta herhangi bir yaşam olsaydı, su tarafından sağlanan önceki yaşanabilir koşullara dair burada kanıt bulunabilirdi.

Rover, önceki yaşama dair işaretleri aramak da dahil olmak üzere bir dizi bilimsel hedefi takip edecektir. Gezegenin uydu gözlemlerine dayanarak, kraterin, tıpkı Dünya’da olduğu gibi yüksek seviyelerde kil mineralleri içerdiği zaten biliniyor. Bu tür kil mineralleri, Profesör Dr. Aleksander Gurlo liderliğindeki TU Berlin’in İleri Seramik Malzemeler Kürsüsü’nde uzun yıllardır araştırmanın odak noktası olmuştur.

Mars’ta Olası Yerleşim için İnşaat Malzemeleri

Akademik kürsüdeki araştırmacılar çeşitli yayınlarda, bu minerallerin sadece pişmiş seramikten toprak kaplar yapımında kullanılmakla kalmayıp, aynı zamanda tüm bir binayı inşa ederken de kullanılabileceğine dair kanıtlar sunuyor. Gurlo’nun takımının bir üyesi olan araştırma görevlisi David Karl, “Dünya’dan uzaklığı nedeniyle, insan keşfi, kalıcı konumlandırma ve hatta Mars’ta yerleşim, ancak yerel kaynakların kullanılmasıyla mümkün olacak – bu uygulama yerinde kaynak kullanımı olarak adlandırılıyor,” diyor. Enerjiye, suya, oksijene ve yiyeceğe ek olarak, inşaat malzemeleri de, Mars’ta potansiyel yerleşim için temel bir gereklilik ve gezegene taşınması en zor malzemeler arasında.

“Dünya üzerindeki insan uygarlığı tarihi boyunca kullanılan yapı malzemeleri ile karşılaştırıldığında, bitkiler gibi organik malzemelerin eksikliği önemli bir zorluk teşkil ediyor. Mars’ta şimdilik, yerinde kaynak kullanımı için mevcut olan tek sağlam yapı malzemeleri regolit ve kayadır. Bu minerallerden bazıları suyun varlığında filosilikatlara (kil mineralleri) dönüşebilir ”diye devam ediyor Karl.

Mars yüzeyinin uydu görüntüleri, diğer yerlerin yanı sıra Jezero Krateri’nin bol miktarda farklı kil mineralleri içerdiğini açıkça göstermektedir. Bilim adamları, bu kil materyallerin yalnızca su ilavesiyle yeşil cisimlere – ıslak, yanmamış seramik objelere – dönüştürülebileceğine inanıyor. “Bu yeşil cisimler daha sonra, günlük kullanılan nesneler olan tabak, vazo yapmak için kullanılacağı gibi kil tuğlalar oluşturmak için de kullanılabilir. Mars’ın kurak ortamı, bu tuğlaların aksi takdirde olacaklarından daha dayanıklı olmasını sağlıyor. Tuğlaların bu özelliğini, çeşitli tarzda nesneleri 3D baskı yoluyla şekillendirdiğimiz ve ürettiğimiz deneylerimizde başarılı bir şekilde göstermeyi başardık. Tüm şehrin yanmamış kilden inşa edildiği ve en yüksek binanın 30 metre olduğu Yemen’in Şibam kasabasında da kullanıldığı gibi dünyanın özellikle kuru bölgelerinde insanlar tarafından yüzyıllar boyunca yanmamış kil tuğlalar kullanıldı, ”diyor Karl.

Mars'ta Kilden Bina Yapma Fikri Gerçeğe Dönüşebilir mi?Fotoğraf-2 : Şibam, Yemen

Mars Koşullarında Araştırma Süreçleri

TU Berlin araştırmacıları, yerinde kaynak kullanımı (ISRU) üzerine gelecekte yapılacak araştırmalar için yeni bir kaynak bulmayı umuyorlar. Araştırmacılar yayınlarında, malzeme sistemlerinin yeşil cisimlerin veya yanmış seramiklerin üretimi için tüm şekillendirme proseslerine kolayca uyarlanabileceğini, böylece sistemin Mars’ta basit konutların veya işlevsel nesnelerin inşası için ideal hale geldiğini başarılı bir şekilde gösterdiler.

Şu anda, araştırmacılar, simüle edilmiş Mars koşullarında bu kil minerallerini kullanarak tüm 3B baskı sürecini oluşturmak için çalışıyorlar. Perseverance Rover tarafından alınan ilk ölçümler, malzemelerinin kil bileşimini daha da optimize etmelerine yardımcı olabilir. Nihai amaçları, bu kil bazlı malzeme sistemini kullanarak Mars hakkında bilimsel araştırmaları desteklemektir.

Mars'ta Kilden Bina Yapma Fikri Gerçeğe Dönüşebilir mi?

Fotoğraf-3 : Bu görüntüdeki beyaz daire, Mars Rover’ın inmesi beklenen konumu temsil ediyor.

Kaynak : tu.berlin

805 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!