Yenilikçi Pil Kimyası Çinko-Hava Pilinde Devrim Yapıyor

Yenilikçi Pil Kimyası Çinko-Hava Pilinde Devrim Yapıyor

Fotoğraf: Çinko-hava pil için yenilikçi pil kimyasının temeli alkali olmayan sulu bir elektrolittir.

Geleceğin Sürdürülebilir Pilleri için Uluslararası Araştırma İşbirliği

Yüksek performanslı, çevre dostu, güvenli ve bununla birlikte uygun maliyetli çinko-hava pili, geleceğin cazip bir enerji depolama teknolojisidir.

Geleneksel çinko-hava pili şimdiye dek yüksek kimyasal kararsızlıkla uğraştı, alkali elektrolitlerin kullanımından kaynaklanan parazitik reaksiyonlar elektrokimyasal tersinmezliğe neden oldu.

Muenster Üniversitesi MEET Pil Araştırma Merkezi’nden bilim insanı Dr. Wei Sun önderliğindeki uluslararası bir araştırma ekibi; çinko-hava pil için önceki teknik engelleri aşan; yenilikçi, alkali olmayan, sulu elektroliti baz alan yeni bir pil kimyası geliştirdi.

Bilimsel ekip, Şanghay’daki Fudan Üniversitesi’nden, Wuhan’daki Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden, Maryland Üniversitesi’nden ve ABD Ordusu Araştırma Laboratuvarı’ndan araştırmacıların yer aldığı araştırma projesinin detaylı sonuçlarını “Science” dergisinde yayımladı.

Optimize edilmiş çinko-hava pilin ana parametreleri

Dr. Wei Sun, “Bizim yenilikçi, alkali olmayan elektrolitimiz, çinko-hava piline önceden bilinmeyen bir tersinir çinko peroksit (ZnO2) / O2 kimyasını kazandırıyor” diyor.

Geleneksel olarak güçlü alkali elektrolitlerle karşılaştırıldığında, çinko triflorometan sülfonat tuzunu baz alan yeni geliştirilmiş alkali olmayan sulu elektrolitin belirleyici avantajları vardır.

Çinko anot, yüksek kimyasal stabilite ve elektrokimyasal tersinirlikle daha verimli biçimde kullanılır. Böylece üretilen çinko-hava pilleri, ortam havası altında 320 devir ve 1600 saat boyunca istikrarlı bir biçimde uzun vadeli çalışabilir.

ZnO2 / O2 pil kimyasının mekanizması ve hidrofobik triflorometan sülfonat anyonunun rolü; iyi tasarlanmış elektrokimyasal, analitik teknikler ve çok ölçekli simülasyonlar kullanılarak sistematik olarak ortaya çıkarıldı.

Tanımlanan artırılmış enerji yoğunluğu, şu anda piyasaya egemen olan lityum iyon pille rekabet etme potansiyeline sahiptir.

Sun; çinko-hava pilin çevre dostu olması, yüksek güvenlikli ve düşük maliyetli olması gibi avantajlarıyla potansiyel bir alternatif pil teknolojisi olmasının vurgusunu yapıyor. Ayrıca bu teknolojinin pratik uygulamadan önce daha fazla yoğun araştırma ve optimizasyona ihtiyacı olduğunu ifade ediyor.

Kaynak: chemeurope.com

29 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasaktır!