Yerli hammadde ‘uygun’ fiyata temizlik yaptıracak

Viking Temizlik ve Kozmetik, çoğu ithal hammaddeleri kendi üreterek pazarda dünya devi rakiplerinden bir adım öne geçmeyi hedefliyor. Esanslarda kalıcılığı artıran fiksatör ile polimer üretimine başlayan şirket yerli hammaddeden alacağı güçle tüketiciye kaliteli ve daha uygun fiyatlı ürünlerle ulaşmayı planlıyor.

Dört girişimci kardeş tarafından İzmir’de 39 yıl önce temeli atılan Viking Temizlik ve Kozmetik, çamaşır yumuşatıcısından halı şampuanına ev ve ev dışı temizlik ürünleri üretiyor. Şirket,  çoğu ithal edilen hammaddeleri kendi üretmeye başlayarak pazarda dünya devi rakiplerinden bir adım öne geçmeyi hedefliyor. Esanslarda kalıcılığı artıran fiksatör ve çimentodan seramiğe birçok alanda kullanılan polimerin üretimine başlayan şirket, tüketiciye kaliteli ve daha uygun fiyatlı ürünlerle ulaşmayı öngörüyor. 7.5 milyar TL’lik Türkiye deterjan ve temizlik ürünleri pazarında yüzde 4 pazar payı olan Viking, 10 yılda bu rakamı yüzde 10’a çıkarmayı planlıyor.

Viking’in bir diğer hedefi ürünlerinin yanı sıra ürettiği hammadeleri Avrupa’ya satmak. Türkiye’de birçok market zincirine de üretim yapan Viking Temizlik ve Kozmetik’in Genel Müdürü Hayrettin Avcı, ithal hammaddelerin fiyatlarının özellikle yerli üreticiyi zorladığını görerek 2010 yılında Avcı Kimya’yı kurduklarını söyledi. Üretmeye başladıkları iki hammaddenin de Türkiye ve Avrupa patentlerini aldıklarını kaydeden Avcı, “Hammadde üretiminden alacağımız güçle tüketiciye kaliteli ve daha uygun fiyatlı ürünler ulaştırıp pazar payımızı artıracağız” dedi.

Patentleri alındı

Pazarda dev dünya markalarıyla rekabet ettiklerini de kaydeden Avcı, şöyle konuştu: “Biz Ar-Ge merkezli büyüyen bir şirketiz. Bu özelliğimizi yeni ürünler dönüştürerek tüketicilere ulaşıyoruz. 2016’da ilk çevre dostu konsantre çamaşır yumuşatıcısını ürettik, başarılı satış rakamlarına ulaştık. Sıvı Arap sabunumuz fark yarattı. Kendi ürettiğimiz hammadeyi kullandığımız sıvı çamaşır deterjanımızı bu yıl piyasaya sunacağız. O da rakiplerimizden ayrışmamızda katkı sağlayacak.”

Semt pazarından dünya devleriyle rekabete

NURETTİN, Necmettin, Hayrettin ve Muhittin Avcı kardeşlerin hikayesi semt pazarlarında başlamış. Deterjan alım satımının ardından ilk üretimi 1980 yılında kristal çamaşır sodası yapan kardeşler halk arasında Arap sabunu adıyla anılan ürünü naylon torbada satışa sunarak bir ilki gerçekleştirmiş.

1985 yılında çamaşır suyu ve tuz ruhu üretimi başlamış. Bugün İzmir Kemalpaşa’da 55 bin metrekarelik fabrikada üretim yapılıyor.

2015 yılında İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Türkiye’nin İkinci  500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasına giren şirket, geçen yılı 100 milyon TL ciro ile kapattı. Hayrettin Avcı’nın verdiği bilgiye göre 800 çeşit ürünü olan, 374 kişiyi istihdam eden Viking’in bu yılki ciro hedefi 116 milyon TL.

Toplam pazarın hacmi 20 milyar TL’yi geçiyor

Türkiye’de temizlik, kozmetik ve hijyenik kağıt pazarının büyüklüğü 20 milyar TL’nin üzerinde bir büyüklüğe sahip. Bunun 8 milyar doları kozmetik ve kişisel bakım ürünleri, 7.5 milyar TL’si deterjan ve temizlik ürünleri, 5.5 milyar TL’si hijyenik kağıt. Sektörde 5 bin şirket var.

Kaynak : gazetevatan.com

Okumanızı Öneriyoruz

Tatlı Su Tedarik İhtiyaçlarını Karşılayacak Bir Filtre

Yale önderliğindeki araştırma ekibi, suyu içerdiği tuzdan arındırmanın daha iyi bir yolunu bulmak için ilham …