Yeşil Kimya ile Yapılan ‘Click’ Polimerleri

Yeşil Kimya ile Yapılan Click Polimerleri

SOF4, yüzyıl önce keşfedilen ancak hazırlaması zor ve oldukça aktif olduğu için nadiren kullanılan bir gazdır. Cold Spring Harbor Laboratuvarı (CSHL) Profesörü John E. Moses, her ikisi de Scripps Araştırma Enstitüsü’nden Nobel ödüllü K. Barry Sharpless ve Doçent Doktor Peng Wu, Wageningen Üniversitesi’nden de Han Zuilhof’un içlerinde bulunduğu bir kimyagerler topluluğu, bu molekülü yeni ürünler için yapı taşı olarak güvenli bir şekilde kullanmanın bir yolunu buldu. Nature Chemistry’deki bir makalede, SOF4’ten yapılmış yeni bir dönüştürülebilir polimer setini açıklıyorlar.

Bu, molekülü yumuşatmak için bir ekip çalışmasıydı. Zuilhof, “Çeşitli araştırma gruplarının hedefleri faklıydı ancak birçok hedefimize ulaşmak için tüm uzmanlıklarımızı birleştirdik.” diyor. Çalışmanın baş yazarı ve Sharpless’ laboratuvarında eski bir araştırmacı olan Stuhua Li, laboratuvarda küçük bir kap gaz ile başladı ancak bunu kullandıktan sonra, “Dünya’nın herhangi bir yerinde SOF4’ten daha fazla yoktu. SOF4 kimyasının müthiş potansiyeli, prosedür tehlikeli görünmesine rağmen, bana bu gazı yapmam için ilham verdi.” diyor.

SOF4 molekülü, çeşitli bileşenleri yeni -ve potansiyel olarak değerli-materyallerin modüler bir ailesi şeklinde birbirine bağlamak için bir bağlantı merkezi olarak kullanılabilir. Daha da önemlisi, bilim insanları, reaksiyonların tehlikeli çözücüler ve kirletici yan ürünler olmaksızın çevresel açıdan güvenli bir şekilde -kimyagerlerin ‘click kimyası’ olarak adlandırdığı bir yöntemle – yapılabildiğini buldu.

Click kimyası, kullanıcıların iki molekülü birbirine hassas, hızlı ve güvenilir bir şekilde “click” etmelerini sağlar. Ekip SOF4’ü önemli değişikliklere yer veren büyük zincirler -polimerler- oluşturmak için kullandı. Moses şöyle diyor:

“Click kimyası bu yüzden gerçekten harika! Bu polimerler bir günde oluşturulabiliyor.  Gazımız olduğu sürece, tüm bu kimyayı bir günde yapabiliriz; bir günde bir polimer yapabilir ve onu bir günde değiştirebiliriz. Bu, inanılmaz derece hızlı.”

Bu yeni kimya bilim insanlarının, ilaç keşfi ve materyal biliminde her biri kendine özgü özelliklere ve uygulamalara sahip engin bir polimer kütüphanesi oluşturmalarını sağlayacaktır. Sharpless diyor ki, “Büyülü görünene erişmemizi sağlayan, büyüyen polimer bağlantılarının oluşması ve kırılmasıdır.” Moses ekliyor:

“Bu polimerlerin elverişliliği, bence, sonsuzdur. Onunla yapabileceğimiz gerçekten çok şey var. Hayal gücümüzle sınırlıyız.”

Kaynak: sciencedaily.com

602 Kez Okundu

Sultan Kapdan

Marmara Üniversite %30 İngilizce Kimya Bölümü lisansımın 3.senesindeyim. Kimya’yı şimdi ve ilerisi için kendime içsel bir odak noktası haline getirdim. Bu yüzden, genel olarak bilimsel ve özellikle kimya alanındaki gelişmeleri daha yakından takip edebilmek ve bu gelişmeleri insanlara ulaştırabilmek adına, gönüllü çeviri ekibine katıldım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!