Yiyecekleri ve Yüzeyleri Korumak için Kullanılan Plastik Film, Yeni Koronavirüsü Etkisiz Hale Getirebilir mi?

Yiyecekleri ve Yüzeyleri Korumak için Kullanılan Plastik Film, Yeni Koronavirüsü Etkisiz Hale Getirebilir mi?

Fotoğraf: Laboratuvar testlerinde, malzeme SARS-CoV-2 parçacıklarının% 79,9’unu üç dakikada ve %99,9’unu 15 dakikaya kadar ortadan kaldırdı.

Et, meyve, salam-sosis ve diğer yiyeceklerin paketlenmesinde ve yüzeyleri korumak için şeffaf gerilebilir PVC film, yeni koronavirüsü etkisiz hale getirebilir.

Brezilyalı plastik üreticisi Alpes tarafından pazarlanan, Nanox tarafından geliştirilen ve lisanslanan teknoloji gümüş ve silika nanopartiküller içerir.

São Paulo Üniversitesi Biyomedikal Bilimler Enstitüsü’ndeki (ICB-USP) Biyogüvenlik Seviye III (BSL-3) laboratuvarında yapılan testlerde, PVC filmin SARS-CoV-2 parçacıklarının %79,9’unu 3 dakikada ve 15 dakikaya kadar %99,9’unu ortadan kaldırdığı gözlenmiştir.

ICB-USP araştırmacısı Lucio Freitas Junior “Virüsün materyal ile ortadan kaldırılması son derece etkili ve hızlıydı. Pandeminin başlangıcından bu yana tarafımızdan test edilen yeni koronavirüse saldıran 40’tan fazla üründen çok farklı bir uygulama” dedi.

Film, plastik ve diğer gözeneksiz yüzeylerdeki antiviral aktivitenin ölçümü ISO 21702: 2019’a göre test edildi.

Gümüş-silika nanopartiküller içeren ve içermeyen örnekler, değişen miktarlarda SARS-CoV-2 ile doğrudan temas ettirildi. Öngörülen süreden sonra, numunelerde bulunan viral partiküller çıkarıldı ve plastik filme maruz kaldıktan sonra enfeksiyonu ve replikasyon oranını ölçmek için Vero hücreleri ile temas ettirildi. Vero hücreleri, Afrika maymununun böbreğinden elde edilir ve mikrobiyolojik kültürlerde yaygın olarak kullanılır.

Viral genetik materyal PCR ile ölçüldü ve plastik filme 15 dakika maruz kaldıktan sonra SARS-CoV-2 kopyalarında neredeyse %100 azalma gösterdi.

Nanox CEO’su Luiz Gustavo Pagotto Simões, “Süpermarketlerde sergilenen ve işlenen gıda ürünleri için ambalajlamada kullanılması düşünüldüğünde, filmin virüsü malzemenin yüzeyinden tamamen ortadan kaldırması için 15 dakika tatmin edici” dedi.

Kaynakça: phys.org

308 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!