Yol Kenarındaki Yabani Otları ve Çimenleri Öldürmek için Kimyasal Kullanımı

Yol Kenarındaki Yabani Otları ve Çimenleri Öldürmek için Kimyasal Kullanımı

Yol kenarındaki yabani otları ve çimenleri yok etmek için ilçenin kimyasal püskürtmesi hakkında kaygılar artıyor.

Passaic ilçesi yetkilileri, West Milford yolları boyunca yüksek çimenleri ve yabani otları yok etmek için kimyasal kullanımı üzerine yoğun bir bilgi paketi aldıktan sonra yapılacak çalışmalara sahipler.

Çeşitli kaynaklardan alınan bütün bilgiler West Milford yöneticisi Antoinette Battaglia tarafından ilçeye gönderildi.

Temmuz ayında, yerliler kimyasal kullanımı hakkında endişelerini dile getirdikten sonra, West Milford yetkilileri, ilçeye püskürtmeyi durdurmalarını ve çim biçmeye geri dönmelerini talep ettiler. İlçe, püskürtmenin uygun maliyetli ve çimen ve yabani ot meselesiyle başa çıkmada etkili bir yol olduğu şeklinde yanıtladı.

Battaglia çevresel grup ve kaynaklardan bilgi isteyen bir mektubunda ‘’Kasaba yetkilileri, Passaic ilçesi tarafından sağlanan hizmetleri takdirle karşılar ve, mali açıdan sorumlu kamu çalışanları olarak, hizmet sağlamada maaliyet tasarrufu önlemlerinin finansal yararının farkındayız.’’ dedi. ‘’Bununla birlikte, ucuz maliyet sağlama ve yerlilerimizin hayat kalitesini ve bunu içeren çevremizi ve West Milford’daki verimli doğal kaynakları koruma arasında uzlaşma ihtiyacından haberdarız.’’

Passaic Nehir Koalisyon (Passaic River Coalition) yönetici müdürü Laurie Howard, grubunun West Milford’un kimyasal kullanımı durdurma talebini desteklediğini açıkladı. Ağustos ayında Howard, Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (The International Agency of Research on Cancer) ve  Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü (United World Health Organization) araştırmalarının, bazı kimyasalların kullanımının kanserle ilişkilendirildiğinin göstergesi olduğunu yazdı. Howard, yol kenarındaki bitki örtüsünü öldürmek için kimyasal kullanımının korkunç bir hata olduğunu ve çevreyi riske attığını söyledi.

West Milford Çevre Komisyonu (The West Milford Environmental Commission) üst belediyelerdeki yollarda kullanılan kimyasalların, Hamburg ücretli otoyolu gibi aşağı ilçe yollarında da kullanılıp kullanılmadığı bilmek istiyor. Daha gelişmiş belediyelerin alt tabaka yollarının püskürtüldüğü ortaya çıkmadığında, Passiac ilçesinin çevresel duyarlı Highlands Koruma Alanında (Highlands Preservation Area) kimyasal kullamayı seçmesinin gerekçesini sordu.

Komisyon, kimyasalların sadece üretici talimatına göre uygulanması gerektiğini ve rüzgarlı havada kullanılmaması ve ilçenin doğru ekipman ve uygulama tekniklerinin yararlı bir şekilde kullanıldığını teyit etmesi gerektiğini ve kimyasalları depolamak ve ekipmanları temizlemek için üreticinin tavsiyelerini takip etmek zorunda olduklarını söyledi.

İşaretleme yapılması ve püskürtme ihbarı önerildi. Komisyon üyeleri, yabani otlar kuruduğu ve solduğu için püskürtmenin estetik dezavantajı olduğunu kaydetti.

New Jersey Çevre Komisyonları Birliği (The Association of New Jersey Environmental Commissions) kimyasal türü kullanımı ile ilgili endişe uyandıran alanların, akarsu, erozyon, su kirliliği, yerli bitki örtüsünün tükenmesi ve yaşam alanı kaybını içerdiğini söyledi.

Kimyasal bir su sistemine girdiğinde hızlıca parçalanmaz, toprağa sıkıca bağlanır ve toprak çeşidine ve ortama bağlı olarak altı aya kadar kalabillir. Newark Havzası’nda, ANJEC (New Jersey Çevre Komisyonları Birliği) kimyasalların kullanımı su kaynaklarının yanı sıra yerli bitki örtüsü ve vahşi hayatı olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Paul Zerrillo, Greenwood Göl  Komisyonu (Greenwood Lake Commission) eş başkanı, komisyonun bu alanda uzman olmadığını fakat bu özel uygulamada kimyasal kullanımının zararlı olmadığına inanmaya eğilimli olduklarını söyledi.

Zerrillo daha çok araştırma yaptığını ekledi.

Eyalet Çevre Koruma Dairesi (Department of Environmental Protection) şefi Michael McConville, farklı yabani ot temizleme yöntemlerinin artıları veya eksileri üzerine özel bir açıklama getirmediğini söyledi.

McConville, genellikle, onların herhangi bir kimyasal uygularken daima en iyi yönetim uygulamalarını kullanma tavsiyesinde bulunduklarını söyledi.

McConville, tamamen lisanslı operatörün ürünü kullanması gerektiğinden ve etiketli talimatların katı bir şekilde takip edilmesinden söz etti.

New Jersey Highlands Su Koruma ve Planlama Konseyi (The New Jersey Highlands Water Protection and Planning Council), üyelerinin yol kenarındaki bitki örtüsü kontrolüyle ilişkili yorum yapmak için yeterli uzmanlığa sahip olmadıklarına dair cevap verdi.

Kaynak : westmilfordmessenger.com

583 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!