Yüksek Esneklige Sahip Bilgi Depolama Sistemleri Geliştirildi

Araştırmacılar ilk defa ince ve esnek bir polimerin üzerine çok ince bir tabaka halinde ferro-elektrik malzeme kaplamayı başardı. Araştırmacılar bunu kullanarak kararlı giyilebilir ve esnek bir hafıza sistemi geliştirdi.

Kuzey Karolina Devlet Üniversitesinde Malzeme Bilimi Profesörü olan Jacob Jones ,Ferro-elektrik malzemeleri elektriği depolayabildiği için kararlı depolama  cihazlarında kullanmak için ideal bir malzeme olarak değerlendiriyor.Maalesef ki bu malzemeler kırılgan bir yapıya sahip ve bir çok polimerin bozunduğu yüksek sıcaklıklarda elde edilebiliyor.Ekip ise bu polimerleri  düşük sıcaklıklarda çok çok ince bir hale getirmeyi başardı.

Peki, bu çalışmanın heyecan uyandıran yanı ne diye soruyorsanız, bu malzemeler düşük sıcaklıklarda ince bir haline getirildikten sonra karbon bazlı yarı iletkenlere uygulandığında esnek bir bilgi depolama aracına dönüşüyor olması.

Çalışmanın en önemli başarısı ise geliştirilen özel bir teknikle elde edilen ince ferro-elektrik malzemenin esnekliğinin sağlanması. Ve bu özellik sayesinde yeni bir cihaz ortaya çıkarılabilecek ki bu cihazda esnek elektrik devrelerine uyum sağlayabilecek esnek bir hafıza ekipmanı bulunabilecek.

Diğer yandan bu malzeme yumuşak bir yapıya sahip bu hafıza elemanları enerjinin verimli bir şekilde kullanılmasını sağladığından uzay araştırmaları ve savunma sanayinde fazlaca kullanılabilecek.

Araştırmacılar Hafnia diye bilinen Hafniyum oksiti kullanarak bu ince filmi elde ediyor. Ve çalışmalarının çok çok başında 10 nm’den 50 nm’ye kadar farklı kalınlıklarını yakalamayı başardı. Ve bu çok ince filmlerin esnekliğini de ispatladı. Böylece Nano-teknolojiye yeni bir boyut kazandırdı.

Jones çok incecik bir Hafnia filmi ile düşük voltajlı, kararlı, dikey bir transistör geliştirdiklerini ve bu malzeme detaylıca değerlendirildiğinde Elektrik ve Elektronik Mühendisliği alanında heyecan uyandırdığını hatta sadece onlarla da kalmayıp neredeyse tüm alanlarda uygulanmasının mümkün olduğunu ifade etti.

Son olarak ise bu ellerindeki prototipin bin kat büküldüğünde bile hala fonksiyonlarını yerine getirebildiğini söyledi. Ve bu dayanıklılığın da çok üstüne çıkmak için çalışmalarına devam ettiklerini ekledi.

Kaynak : phys.org

661 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!