Kimyasal Reaksiyon Veritabanı Tartışmalara Yol Açıyor

Riskli kimyasal reaksiyonlar hakkında daha önceden erişilemez bilgileri paylaşmak için yapılan bir proje, kar amacı gütmeyen Pistolia Antlaşması tarafından geçtiğimiz ay yapılan lansmanın ardından San Francisco’daki her yıl yapılan kongrede bir paratoner olduğunu kanıtladı.

Pistoria iş geliştirme uzmanı olan Carmen Nitsche, 4 Nisanda gerçekleşen Amerikan Kimya Derneği’nin (American Chemical Society) kongresinde paket oturumdan önce Kimyasal Güvenlik Kütüphanesi (Chemical Safety Library) girişiminden söz etti. “Ayraçlar ve kimyasal maddeler hakkında bilgileri teyin etmek için bir çok kaynak bulunmakta fakat “bunu şununla karıştırdım ve kötü bir reaksiyon oluştu” denilince orada gerçekten ele alınacak bir şeyin olmadığını farkettik.” dedi.

Martın ortasında Kimyasal Güvenlik Kütüphane’sinin bildirimi ile 36 saat içerisinde 300 hesap talep edildi ve giriş sistemi bile otomatikleştirilmedi. Amerikan Kimya Derneğinin kongresinden önce, 500 hesap talep edilmişti, kongrenin gerçekleşeceği sabah bu rakam 625’e yükseldi.

Ancak Nitsche aynı zamanda katılım durumu ile ilgi, alaka arasında büyük bir fark olduğunu belirtti. “Şimdi bu topluluğun bir fikre katılıp katılmadığını doğrulamamız gerekiyor.” diyerek veritabanında şimdiye kadar sadece iki yeni kimyasal reaksiyon olayının girişinin bulunduğunu dikkate almıştır. Kimyasal Güvenlik Kütüphanesinin önceden doldurulmuş veri tabanları ile birlikte sistem, toplam 29 reaksiyon olayı içermektedir.

Nietsche bu veritabanının sektörler arası işbirliği için iyi bir fırsat olduğundan fakat kimsenin buna katılmadığından söz etmiştir. Emerald Kalama Kimya arge tesisinin öncüsü Hannah Corcoran, şirketin ticari bir sır olan kimyasal reaksiyonların, ve bu tür korunması gerek özel bilgilerin, veri tabanı aracılığı ile duyurulması konusunda endişe duymaktadır.

Eğer laboratuvar araştırmacıları Kimyasal Güvenlik Kütüphanesinde belgelenen ramak kala olaylardan ders almazsa sonucunda hukuki öneriler verilebilir. Şu anda veritabanını ibraz edenler, isimlerini ve kurum veya şirket isimlerini temin etmek zorundadır. Nietsche Pistoia’nın Kimyasal Güvenlik Kütüphanesine veri giren kişilerin isimlerini örtme sürecinde olduğunu fakat bu olay raporlarının meşrutiyetini sağlamak için nereden geldiğini bilmenin önemli olduğunu söyledi.

Kaliforniya eyaletinin San Diego şehrinde İleri Kimyasal Güvenlik (Advanced Chemical Safety)  firmasının kurucusu ve güvenlik uzmanı olan Neil Langerman Nietsche’ye ciddi bir uyarıda bulundu. “Eğer bu kişisel veriyi tamamen ortadan kaldırmazsan mahkeme celbinde anlarım – bukadar basit.” dedi.

Kaynak: chemistryworld.com

658 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!