Yüzde 99.99’u Hava Olan Dünyanın En Hafif Metali: Microlattice

yuzde-99-99-u-hava-olan-dunyanin-en-hafif-metali-microlattice

3D açık hücresel polimer yapısı ve içi boş küçük metalik tüpler kullanılarak geliştirilen Microlattice, %99.99’u hava olan bir metal.

Metal deyince herkesin aklına doğal olarak sert ve ağır bir madde gelir. Fakat bilim ve teknoloji bir araya geldiğinde metalin bir strafordan (strafor, ham petrolün yağından elde edilen, plastik sınıfında yer alan, genellikle beyaz renkte termoplastik sentetik bir malzemedir. hani kutu içerisinde bulunan elektronik cihazların korunduğu bir malzeme var ya, aha o) 100 kat daha hafif hale getirildiği günleri görebiliyoruz.

HRL laboratuvarlarında araştırma görevlisi olan Sophia Yang, Microlattice ismindeki bu maddeyle ilgili sıra dışı bir vaatte bulunuyor. Microlatice ile sarılmış bir yumurtanın, 25 katlı bir binanın en tepesinden düşse bile etkilenmeyeceğini belirten Yang, yumurtanın deforme olmadan formunu korumaya devam edeceğini söylüyor.

yuzde-99-99-u-hava-olan-dunyanin-en-hafif-metali-microlattice-1

Dr. Tobias Schaedler ise bundan daha iyi yapabilecekleri şeyin, insan saçından 1000 kat daha ince olacak şekilde içerisi boş tüplerden oluşan kafes üretmek olduğunu söylüyor. Schaedler, bu aerojel ve metalik köpüklerden oluşan Microlattice’in rastgele hücresel bir yapıya sahip olmasından dolayı daha az enerji emici ve güçlü olduğunu belirtti.

Kaynak : webtekno.com

632 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!