Bilim İnsanları Ağrıyı Derinden Kapatan Beyin Merkezi Buldular

Bilim İnsanları Ağrıyı Derinden Kapatan Beyin Merkezi BuldularDuke Üniversitesi’ndeki araştırma grubu , fare beyninde  ağrı algısını derinden kontrol edebilen küçük bir bölge buldu .

Biraz beklenmedik bir şekilde bu beyin merkezi ağrıyı kapatıyor fakat açmıyor. Ayrıca az sayıda insanın bakacağı  amigdalanın ( negatif duyguların ve yanıtların evi olan , kavga veya kaçma gibi tepkilerin verildiği ) bulunduğu alanda yer alır.

Morris N. Broad Tıp Fakültesi Nörobiyoloji Profesörü kıdemli yazar Fan Wang :  “İnsanlar ağrıyı hafifletmek için merkezi bir yer olduğuna inanıyor, bu yüzden plasebolar işliyor. Asıl soru ağrıyı kapatabilen beyin merkezi nerede ? “ dedi.

Wang:  “Önceki çalışmaların çoğu hangi bölgelerin, acıyı açık hale getirdiğine odaklandı. Ama acıyı işleyen birçok bölge var, acıyı durdurmak için hepsini kapatmak zorunda kalırsınız. Oysa bu tek merkez ağrıyı kendi başına kapatabilir. “dedi.

Wang’ın laboratuvarında eski çalışmalar takip edilerek , anesteziyle baskılanmış nöronlar yerine aktive olmuş nöronlar incelendi. 2019 yılında yapılan bir çalışmada, genel anestezinin beynin supraoptik çekirdeğini aktive ederek yavaş dalga uykusunu desteklediğini buldular.  Fakat uyku ve ağrının ayrı olduğuna dair  yeni bulgulara neden önemli aydınlatıcı bilgiler var. Bu bilgiler Nature Neuroscience dergisinde yayımlanmıştır.

Araştırmacılar  genel anestezinin , amigdalanın merkezinde yer alan  inhibitör nöronların spesifik bir altkümesini (CeAga nöronlar olarak adlandırılan ) aktive ettiğini buldular . Fareler insanlara göre daha geniş bir merkez amigdalaya sahip fakat bu durum ağrı kontrol merkezlerinin insanlara göre farklı olduğunu düşünmeye itecek bir neden yok diyor Wang.

Teknoloji sayesinde Wang’ın laboratuvarında farelerdeki aktive nöronların yolağını izleme şansına sahip oldular ve amigdalanın merkezinde yer alan inhibitör nöronların beyindeki bir çok farklı alanla bağlantılı olduğunu buldular . Wang bunun sürpriz olduğunu ekledi.

Hafif bir ağrı uyarısı verilen fareler sayesinde araştırmacılar beyindeki aktive olmuş ağrı bölgelerinin haritasını çıkardı.  Ağrının duyusal veya duygusal yönlerini işlediği bilinen en az 16 beyin merkezinin CeAga’dan engelleyici girdi aldığını keşfettiler.

Wang:  “ Ağrı karmaşık bir beyin yanıtıdır. Duyusal  ayırımı ve otonom yanıtları kapsar. Tüm bu beyin süreçlerini birçok alanda söndürerek  ağrıyı tedavi etmek çok zordur. Ancak, bu ağrı işleme bölgelerine doğal olarak inhibitör sinyaller gönderen bir anahtar düğümü aktive etmek daha sağlam olacaktır. ” dedi.

Işık kullanılarak beyindeki küçük bir hücre popülasyonunu aktive etme teknolojisi (optogenetik) ile araştırmacılar , farenin CeAga nöronlarını aktive ederek rahatsızlık hissettiğinde sergilediği kendini önemseyen davranışları kapatabileceklerini keşfettiler. Ağrı önleme merkezini etkinleştirmek için ışığın açıldığı anda pençe ya da yüz silme davranışları tamamen ortadan kaldırıldı.

Bilim insanları , CeAga nöronlarının aktivitesini azalttığında, fareler geçici bir saldırı ,  tekrar yoğun veya acı verici hale gelmiş gibi tepki verdi. Ayrıca algılamaya  izin veren ancak ağrıyı engelleyen anestezik bir ilaç olan düşük doz ketaminin, CeAga merkezini aktive ettiğini ve onsuz çalışmadığını buldular.

Şimdi araştırmacılar, gelecekteki potansiyel ağrı kesiciler olarak ağrıyı bastırmak için sadece bu hücreleri aktive edebilecek ilaçlar arayacaklar.

Wang: “Yapmaya çalıştığımız diğer bir şey de bu hücrelerden (transkriptom) sekanslamak. ” dedi. Araştırmacılar, çok özel bir ilacın bu nöronları aktive etmesini ve ağrıyı hafifletmesini sağlayacak özel hücreler arasında nadir veya benzersiz bir hücre yüzeyi reseptörünün genini bulmayı umuyorlar.

Bu araştırma Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından desteklenmiştir.

Kaynak : sciencedaily.com

 

Okumanızı Öneriyoruz

Makine Öğrenmesi Algoritması Kullanımıyla Virüslerin Hızlı Tespiti Gerçekleştirildi

Devam eden küresel pandemi, COVID-19’a neden olan patojen SARS-CoV-2 virüsünü teşhis edebilen ve onu diğer …