Yüzen Güneş Enerji Santrali

yuzen-gunes-enerji-santrali

İzmir’in CHP’li Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Seferihisar Barajı üzerinde “Yüzen Güneş Enerji Santrali” kurmak için proje hazırladıklarını açıkladı.

Ülkede ilk kez uygulanacak sistemle su yüzeyine konulacak dubaların üstünde paneller kullanılarak elektrik üretileceği kaydedildi. Projesi hazır sistemin devreye girmesi için Devlet Su İşleri’nden (DSİ) izin beklendiği açıklandı.

Pazar yerine kurduğu fotovoltaik enerji sistemiyle belediye hizmet binasının elektriğini güneş enerjisinden elde eden Seferihisar Belediyesi, yılda 125 bin lira tasarruf sağlamıştı. Yenilenebilir enerjinin uygulanmasının dünyada örneklerinin artması üzerine Seferihisar Belediyesi yeni bir proroje daha hazırladı. Ülkede henüz kullanılmayan “yüzen güneş santrali’yle ilgili çalışmaları tamamlayan belediye yetkilileri, Seferihisar Barajı’na kuracağı dubaların üzerindeki panellerle elektrik elde etmeyi hedefliyor. Normal güneş santrallerine göre suyun yansımasından meydana gelen güneş ışığını kullanarak, yüzde 22’ye varan enerji verim artışı sağlanacağı ve suyun soğutma özelliği sayesinde panellerdeki verimliliğin artacağı belirtildi.

“Dünya Farkında ve Çözüm Arıyor”

Yenilenebilir enerjinin ülkemiz için tek çıkar yol olduğunun altını çizen CHP’li Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Yılın 300 günü güneş alan bir iklime sahibiz. Ama bizim çok çok altımızda güneş alabilen Almanya’nın yüzde 10’u kadar güneş enerjisinden üretim yapmaktayız. Japonya’da 13.4 MW, Amerika Birleşik Devletleri’nde 12.5 MW’lik güçte santraller kurulmuş. Birçok ülke güneş enerji santraline yönelmiştir. Yüzen güneş santrali henüz ülkemizde uygulanmıyor. Dünya artan nüfusla birlikte enerji talebinin farkında ve çeşitli çözümler arıyor. Aynı şekilde ülkemizde de enerji ihtiyacı her geçen gün artıyor. Ülkemiz maalesef ki sahip olduğu olağanüstü zengin doğal enerji kaynaklarını kullanmamakta ve çok yüksek bedellerle dışarıdan elektrik satın almaktadır” dedi.

Faydalarına Dikkati Çekti

Yüzen güneş enerji santralinin avantajlarına değinen Başkan Soyer, “Durgun su, engebesiz olması nedeniyle güneş soğrulması açısından çok verimli. Su sayesinde panel yüzeylerini serin tutmak verimliliği artırıyor. Üzerine yapışan algler sayesinde suyun biyolojik olarak temizlik süreci hızlanıyor. Buharlaşma oranı azaldığından barajlardaki su kaybı azalıyor. Sudaki yansıma nedeniyle yüzde 22 oranında enerji üretiminde artış sağlanıyor” dedi.

Proje ABD’de Yarışacak

Projenin uluslararası boyutta dikkat çektiğini söyleyen Başkan Soyer, “Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya eyaletinde bulunan Silikon Vadisi’nde 2015 yılı ekim ayı sonunda gerçekleşecek “Global Clean Tech” isimli uluslararası yarışmada değerlendirilecek. Ayrıca Paris’te yapılacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda belediyemizin sunacağı projelerden biri olacak” dedi.

DSİ’den Onay Bekleniyor

Seferihisar Barajı’nda 1 MW gücünde santrali kurmak için projelerinin hazır olduğunu belirten Başkan Soyer, “Şu an tek eksiğimiz DSİ’den beklediğimiz onay. Onayın çıkması durumunda İzmir DSİ Bölge Müdürü Sayın Hayati Çelenk’e minnettar kalacak. Türkiye’ye örnek olacak ve birçok yerde uygulanabilecek bu projeyi İzmir’de hayata geçirmiş olacağız” dedi.

Kaynak : aktifhaber.com

Okumanızı Öneriyoruz

fosil-yakitli-plastiklere-alternatif-olarak-biyobazli-degisim

Fosil Yakıtlı Plastiklere Alternatif Olarak Biyobazlı Değişim

BPA(Bisphenol-A) , fosil yakıt kaynaklarından imal edilen organik bir bileşiktir. Endüstriyel bir kimyasal olan BPA …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: