Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / 1 dakikada şarj olan batarya geliştirildi

1 dakikada şarj olan batarya geliştirildi

1 dakikada sarj olan batarya gelistirildi - 1 dakikada şarj olan batarya geliştirildi

Bilimadamları, cep telefonları için 1 dakika şarj olabilen alüminyum batarya geliştirdi.

Bilimadamları, cep telefonları için çok hızlı şarj olan batarya geliştirdi. Batarya 1 dakikada şarj olup, kullanıma hazır hale geliyor.

Yanma-Patlama Riski Taşımıyor

Aluminyun hücrelerden kuvvet alan bataryanın, kullanımda olan lityum teknolojisine göre daha güvenli olacağı, basit ziyan görmeyeceği ve yanma-patlama riski taşımadığı belirtiliyor.

Çevre Dostu Batarya

Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yeni bataryanın, kullandıkça ömrü azalan bataryalara göre daha avantajlı olacağını ve her şarj olduğunda kullanım ömrünün etkilenmeyeceğini söyledi. Üniversitede kimya profesörü olarak çalışan Hangjie Dai, geliştirdikleri yeni bataryanın alkaline gibi pillerin yerini alacağını, lityum iyon bataryalara göre daha etraf dostu olacağını söyledi.

Birçok Riskten Uzak

Profesör Dai, yeni bataryanın matkapla delinse bile yanma riski taşımadığını belirterek, lityum pillerin taşıdığı birçok riskten ırak olacağını söyledi.

7 Bin 500 Kez Şarz Edildi

Aluminyum hücreli bataryalar güvenli olmalarının yanısıra, belirsiz defa yeniden şarj edilebilicek. Daha evvel geliştirilen benzer bataryalarda, en fazla 100 defa şarz ömrü sağlanmıştı. Yeni batarya ise 7 bin 500 defa şarj edildi ve problem çıkarmadı. Lityum bataryalar ise 1000 defa şarj ömrüne sahip.

Kaynak : aktifmedya.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

genomunuz gercekten size mi ait dnanin kamusal ve adli degeri 310x165 - Genomunuz Gerçekten Size mi Ait? DNA'nın Kamusal ve Adli Değeri

Genomunuz Gerçekten Size mi Ait? DNA’nın Kamusal ve Adli Değeri

 Fotoğraf : Defin sırasında tanımlanamayan kadınlar ‘Jane Doe’ olarak adlandırılır. DNA’nın çoğaltılması, dizilmesi ve eşleştirilmesi için …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com