Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / ‘Akıllı’ yara bandı

‘Akıllı’ yara bandı

akilli yara bandi - 'Akıllı' yara bandı

ABD’nin önde gelen teknik üniversitelerinden MIT’de, yara bandının yerini alabilecek akıllı bir bant geliştirdi. Bant sayesinde, elektronik devre ve sensörler vücutta ve deri üstünde kullanılabiliyor.

Yara Bandının Yerini Alabilecek Buluş

ABD’nin önde gelen teknik üniversitelerinden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), gelecekte yara bandının yerini alabilecek bir buluşa imza attı. Yapışkan, jel kıvamında bir madde olan ‘hidrojel’ ile üretilen banda, LED ışıkları, sıcaklık sensörleri, iletken teller ve yarı iletken çipler takılabiliyor.

akilli yara bandi 1 - 'Akıllı' yara bandı

Akıllı yara bandı, vücut sıcaklığındaki değişime göre hastaya belli ilaçlar uygulayabiliyor. Bant, dirsek ya da diz gibi eklemlere sarıldığında dahi yapışkanlığını kaybetmeden elektronik devrelerin işlevlerini koruyor.

Akıllı bandın temelini oluşturan hidrojel, çoğunluğu sudan oluşan esnek bir madde. Altın, titanyum, alüminyum, silikon, cam veya seramik yüzeylere kuvvetlice tutunabiliyor. İçindeki devre ve kablolara tam yalıtım sağlayarak dış etkenlerden koruyor. Esnek yapısıyla da kırılma ve bükülmelere karşı direnç gösteriyor.

Mekanik Mühendisliği bölümünde ders veren Xuanhe Zhao, hidrojel maddesinin vücut içinde veya deri altında da kullanılabileceğini söylüyor. Zhao, “Elektronik sensörler insan vücudu içinde kuru kalamaz. Sağlık kontrolü ve gerektiğinde ilaç temini için kullanılabilecek sensörleri, hidrojel sayesinde vücut içinde dahi güvende tutabiliriz” diyor.

Materyal, 10 – 100 kilopascal arası esneme direncine sahip.

Kaynak : memurlar.net

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

bilim insanlari acikladi aspirin kullanmak yarardan cok zarar veriyor 310x165 - Bilim İnsanları Açıkladı! Aspirin Kullanmak Yarardan Çok Zarar Veriyor!

Bilim İnsanları Açıkladı! Aspirin Kullanmak Yarardan Çok Zarar Veriyor!

Monash Üniversitesi tarafından 19.000 kişinin katılımıyla yapılan araştırma, aspirinin fayda yerine zarar verdiğini ortaya koydu. …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com