Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Bilim İnsanları, Deneyler Sırasında Yapay Zekayı Kullanan Bir Robot Kimyacı Geliştirdi

Bilim İnsanları, Deneyler Sırasında Yapay Zekayı Kullanan Bir Robot Kimyacı Geliştirdi

bilim insanlari deneyler sirasinda yapay zekayi kullanan bir robot kimyaci gelistirdi - Bilim İnsanları, Deneyler Sırasında Yapay Zekayı Kullanan Bir Robot Kimyacı Geliştirdi

Yapay zeka ve robotlar, bilimin pek çok dalında farklı amaçlarla kullanılıyor ve bu kullanım alanlarına bir yenisi daha eklendi.

Yapay zeka, makine öğrenimi, hareket kabiliyeti sürekli olarak artan robot tasarımları ve daha pek çok bilimsel gelişme geleceğimizi şekillendirmeye devam ediyor. Bilim bu teknolojileri geliştirdikçe, onlar da bilime katkı sağlıyor. Ameliyatlarda ve tedavide robotların kullanılmaya başlaması, hastalık tespitlerinde makine öğreniminden faydalanılması gibi örnekler de aslında tüm bu çalışmaların ne kadar kritik olduğunu gösteriyor.

Son olarak da kimya deneylerinde kullanılmak üzere yeni bir robot geliştirildi. Makine öğreniminden faydalanarak, yeni kimyasal tepkimelerin saptanmasında karşılaşılan kazaların ortadan kaldırılmasını hedefleyen ekip, bu sayede hem daha hızlı hem de daha kesin sonuçlar elde edecekler.

18 kimyasal madde üzerinden ilerleyen ve 1000’den fazla olası sonucu bulunan bir deneyde yapay zeka, yalnızca 100 farklı sonuçtan sonra %80 doğruluk oranıyla incelemesini tamamladı. Çalışmaların henüz yeni olduğu da göz önüne alındığında bu rakam ekip için oldukça iyi bir oran.

Çalışmanın sağladığı bir diğer avantaj ise robot bu oyalayıcı ve görece tehlikeli işle uğraşırken, bilim insanlarının daha kritik aşamalarla ilgilenebilecek olması. Bu sayede pek çok araştırmanın hız kazanması ve elde edilen sonuçların daha güvenilir olması bekleniyor.

Kaynak : webtekno.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

bir havai fisek gosterisi nasil zamanlanir 310x165 - Bir Havai Fişek Gösterisi Nasıl Zamanlanır?

Bir Havai Fişek Gösterisi Nasıl Zamanlanır?

Bir Ekstragavanza Yaratan Barut Kontrolü Geçtiğimiz 10 yıl boyunca, büyük havai fişek gösterilerinin sayısında istikrarlı …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com