İlk Gen-Editörlü İnsanların Yaratıcısı Olan Genç Çinli Bilim İnsanının Cezalandırılması

İlk Gen Editörlü İnsanların Yaratıcısı Olan Genç Çinli Bilim İnsanının Cezalandırılması

Fotoğraf : © VCG / Getty Images üzerinden VCG , Dünyanın ilk gen-düzenlenmiş insanının yaratıcısı He Jiankui, kasım ayında duyuru yaptığından beri halka açık bir yerde görünmüyor.

Yapılan  ön soruşturmada ,suçlu genetikçi He Jiankui’nin dünyanın ilk gen-düzenlenmiş bebeklerini yaratmak amacı ile  çalışmalarda bulunduğu  sonucuna varılmıştır. Çinli gencin , eylemlerinden dolayı cezalandırılacağı söylendi. Ayrıca Shenzhen’de çalıştığı Güney Bilim ve Teknoloji Üniversitesinden kovuldu.

Bir araştırma ekibi, resmi devlet Xinhua haber ajansına yaptığı açıklamada, soruşturmanın kasıtlı olarak araştırmaya göz yumduğunu ve insan embriyolarını düzenlemek için potansiyel olarak güvensiz teknikleri kullandığını tespit ettiğini söyledi. Araştırmacılar, iki hamilelikle sonuçlanan araştırma projesine sekiz çift almak için etik onaylar aldığını söyledi. Annelerden biri ikiz doğurdu. Başka bir kadın ise geni düzenlenmiş bir fetüs taşımakta.

Gen’in insan gen-kurgu deneylerinin detayları geçen Kasım ayında, Genetikçinin basında ne yaptığını açıklamasının ardından çıkan bir medya çılgınlığının ardından, İkinci Uluslararası İnsan Genom Düzenleme Zirvesi’nde ortaya çıktı. CCR5 embriyo genini HIV’e direnç göstermeleri için düzenlemeyi amaçladıklarını açıkladı. Toplantıdaki ve dünyadaki genetikçiler; çalışmaya yönelik çok kritik ve gen düzenlemeye karşı büyük bir tepkiden korkuyorlardı.

Çinli yetkililer, kendilerinin, bu projede yer alan personeli ve kuruluşlarının cezalandırılacağını söyledi. Araştırmacılar, Çin’de insan embriyolarının düzenlenmesinin yasak olduğunu belirtti. Çin’in bilim ve teknoloji bakanlığının, araştırma enstitülerine katıldığı herhangi bir projesini durdurmalarını emrettiği bildirildi. Kasım ayında ikizlerin doğumunu açıkladığından beri gözaltına alındığı iddiasına yol açtı.

“Guangdong makamlarının soruşturmasıyla ilgili son raporda, Dr. He’nin etik belgelerinde sahtekarlık yaptığı  ortaya çıktı,” diyor ABD’de Pennsylvania Üniversitesi’nde moleküler bir biyolog olan Kiran Musunuru. ‘Detaylar şimdiye kadar eksik, ancak bu korkunç bir etik ihlali.’

University College London’daki genetikçi Helen O’Neill ; Yaptıkları çalışmalar oldukça gizliydi,  diye açıklıyor. Models Hayvan modelleriyle konferanslarda veriler sunulmuş, ancak insan klinik uygulamaları için niyetini asla belirtmemiştir. İlk IVF bebeğini yaratan kahramanının Bob Edwards olduğunu ise açıkça belirtti.

Hong Kong’daki ilk yerel tepki “oldukça olumlu”, Çin’in dünyayı gen düzenleme konusuna öncülük edebileceği düşüncesine rağmen, duyuruya uyanan korku ve endişe, meseleyi büsbütün değiştirdiğini söyledi. “Kendi kişisel web sitesi kayboldu ve bu bölgesel hikayelerin birçoğu da ortadan kalktı, çünkü“ başarısını ”kamu ve küresel olarak algılamanın aynı olmadığını fark ettiler.”

Daha iyi bulguların  bilmesi gerektiğini söyledi. “Çin’in araştırma etiği açısından vahşi batı olduğu izlenimi var, ancak gelişmiş bir araştırma ortamı ve [tartışma] Çin bilim adamlarına karşı kötü bir izlenim  yarattı.”

Musunuru, Çin’in sağlık bakanlığının 2003 yılında üreme amacıyla insan gametlerinin, zigotlarının ve embriyoların genetik manipülasyonunu yasakladığını söyledi. This Bunun ne kadar sıkı bir şekilde uygulanacağına ve hangi cezaların uygulanacağına karar vermek amacı ile Çin hükümetine başvurulduğunu belirtti. Soruşturmaya katılan makamlardan bildirilen açıklamaların geneline  bakıldığında, oldukça katı olacak gibi görünüyor. ”

Pekin Gençlik Günlüğü ile yapılan bir röportajda, Çin Bilimler Akademisi’nden Shao Feng, olayın baştan sona araştırılması gerektiğini savundu. “Eğer bu konuyu ele alsaydım, asla ikizlere gen-düzenlenmiş kişiler olduklarını ve hayatlarını normal insanlar gibi yaşamalarına izin verşlmeyeceğini söylemezdim” dedi.

Musunuru, “Sağlıkları için  en iyisini umduğunu ve gizli olarak  izlenmeleri dışında çocuklar için ne yapılması gerektiğinden emin değilim” diye ekliyor. ‘Anonimlik onların çıkarlarına olacaktır.’

Kaynak: chemistryworld.com

315 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!