Esrar'ın Protein Reseptörleri ile Etkileşimi | İnovatif Kimya Dergisi
Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Esrar’ın Protein Reseptörleri ile Etkileşimi

Esrar’ın Protein Reseptörleri ile Etkileşimi

esrarin protein reseptorleri ile etkilesimi - Esrar'ın Protein Reseptörleri ile Etkileşimi

Esrar hem eğlence olarak hem de yüzyıllarca bir ilaç olarak kullanılmıştır; birçok ülkede onlarca yıldır yasaklanmış olup, yakın zamanda bazı ABD eyaletlerinde yasallaştırılmıştır. Ancak araştırmacılar, etkin bileşen olan Δ9-tetrahidrokanabinol (Δ9-THC) ile vücuttaki temel protein reseptörü olan kanabinoid reseptör 1(CB1)’in etkileşime girme biçimine yüksek çözünürlükte bir  bakış getiremediler.

CB1, çoğunlukla merkezi sinir sistemi hücre zarlarında bulunan bir G proteinine bağlı reseptördür. Geçen yıl, iki grup; inhibitörlere bağlı CB1 ve “kapalı” bir yapı yakalamayı başardı. Aktive edilmiş reseptörler, manipüle edildiğinde daha kolay parçalanır, bu yüzden yapısal olarak kristalleşmek ve analiz etmek daha zordur.

ShanghaiTech Üniversitesi’nden Zhi-Jie Liu ve Suwen Zhao, Florida’daki Scripps Araştırma Enstitüsü’nden Laura M. Bohn ve Northeastern Üniversitesi’nden Alexandros Makriyannis gibi, benzer gruplardan biri, iki hidrokannabin aktive edici etkene bağlı reseptörün yüksek çözünürlüklü X-ışını kristal yapılarını elde etti. Çalışma, Δ9-THC gibi etkenlerin CB1’i nasıl etkin hale getirdiğini gösterir ve araştırmacıların daha güvenli bir tedavi yöntemi tasarlamasına yardımcı olur.

Liu: “CB1; obezite, ağrı, fibroz, alkolsüz steatohepatit (karaciğer yağlanması) için çok değerli bir ilaç hedefi”, ancak reseptörü etkileyen şu andaki ilaçların yan etkileri var diyor.

Araştırmacılar, Δ9-THC’ye benzeyen ancak BC1’i daha yüksek birleşme eğilimi ile bağlayan ve reseptörünün amino asit kalıntılarını değiştirip stabilitesini arttırarak iki hidrokannabinol tasarlayıp sentezleyerek yeni yapılar elde ettiler.

Aktive edilmiş CB1, inaktive reseptör ile karşılaştırıldığında hacim olarak %53 daha küçük bir bağlayıcı cebe sahiptir. Ayrıca, ikili geçiş anahtarı vardır; pozisyonları, agonist bağlama ve reseptör aktivasyonu sağlayıp geliştirecek şekilde değişen iki kalıntıdır ve buna ek olarak G proteinlerini bağlamak için daha geniş bir yüzey alanı içerir.

Connecticut Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ndeki kannabinoid reseptör aktivasyonu ve sinyal iletimi konusunda uzman olan Debra Kendall, bulguların önemi hakkında “çok olumlu” olduğunu açıkladı ayrıca aktive edilmiş yapıların belirlenmesinin ve bunların inhibitöre bağlı formlarla karşılaştırılmasının, yeni CB1 hedefli ilaç türlerinin tasarımına yardımcı olabilecek aktivasyon mekanizması hakkında önemli ayrıntılar sağladığını belirtti.

Kaynak : acs.org

Yorumlar
Melis Yağmur Akgünlü - Esrar'ın Protein Reseptörleri ile Etkileşimi

Hakkında Melis Yağmur Akgünlü

1993 yılında İskenderun’da doğdu. 2011 yılında İbni Sina Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini 2016 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Lisans eğitimi sırasında bitirme proje konusu henüz çalışılmamış bir alanda olması sebebiyle iyi sonuçlar alarak bu konu hakkındaki çalışmaları makale haline getirilmiştir. Makale konusu ‘Photocatalytic activies of doped ZIF-8 Nanocrystals’ hakkındadır. Bu çalışmalarını devam ettirebilmek için mezun olduktan hemen sonra Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nde Yükseklisans eğitimi almaya başladı. Bilimsel alandaki gelişmeleri takip etmek ve ilgi duyanların bilgi sahibi olması amacıyla İnovatif Kimya Dergisi’nde haber çeviri editörü olarak çalışmaktadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

bilim insanlari yaslanma karsiti ilac gelistirdiler 310x165 - Bilim İnsanları Yaşlanma Karşıtı İlaç Geliştirdiler

Bilim İnsanları Yaşlanma Karşıtı İlaç Geliştirdiler

MedicalXpress’in haberine göre, İngiliz bilim insanları, mitokondriyada yaşlanma sürecini yavaşlatmayı sağlayan bir ilaç geliştirdiler. Exeter …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com