Raymundus Lullus

Raymond Lullius veya diğer adıyla Ramon Lull, 1235’de Mayorka adasında dünyaya geldi. Seçkin bir Katalonya ailesindendi. Babası, Aragon Kralı ordusundaki cesareti karşılığında ödüllendirildi ve Mayorka’da önemli bir toprak ve zenginlik kazandı. İlk yıllarında Raymond tamamen dünyevi bir şekilde yaşadı.  Aragon Kral James II’nin sarayında mahkeme şairi oldu. O, çok yetenekli bir müzisyendi. Uçlarda bir hayat yaşıyordu. 1257’de evlendi ve birkaç çocuğu oldu. Mahkeme yetkililerinden birisinin karısını dövmeye çalıştı. Bu kadına hitaben çok çılgınca ve zekice bir şiir yazarken, Mesih’e büyük bir üzüntü ile bakan bir vizyona sahipti. Mesih’in çektiği yaraları da gördü. Bu onu büyük oranda sarstı ve şiiri bir kenara bıraktı. Bir hafta kadar sonra, şiiri tamamlamak için kalemi eline aldığında, görüş ikinci kez değişti. Bu olay üç kez gerçekleşti. Raymond, günahlarından hüküm giymiş ve 1263’te İsa’yı Kurtarıcı olarak tanımaya başlamıştı. Raymundus Lullius, üçüncü bir Fransisken keşişine ve şaire dönüştü. 1275’te “Sweet Vitriol” (Eter) keşfettiği söyleniyor. Ek olarak müslümanlar tarafından taşlanmış olduğu söyleniyor. Bir de;

‘’Hayatı değil sevmeyi seven, yaşam tarafından yaşayan kimse ölmez.’’ diyor lullius.

Bilim

. Hesaplamalı Teori

. Elections Theory

. Condorcet Kriteri

. Borda Count

Onu bizim için ilginç kılan bir diğer şey ise Katolik Şehit olarak da onurlandırılması ve ilk Avrupa romanını yazması.

Gizli

Simyada ve filozofun taşını bulduğu varsayılan simyacılardan birine tezler yazdı. Yazdığı bazı konular:

. Astroloji

. Hermetisizm

. Elemanların Teorisi

. Tanrının haysiyetleri

Etkilenmiş Oldukları

Neoplatonism ve Yahudi Kabilesi. Bu etki sonucunda halkı etkiledi.

Hayatı

Mayorka Palma’da doğdu. Mayorka Krallığı’na gelen Müslümanlar vardı. Bu, orada sayıca fazla bulunan Müslüman ve Yahudi nüfusu nedeniyle önemliydi. Bu onu büyük ölçüde etkileyecekti. Aragon James II’nin öğretmeni oldu. Akrabalarından biriyle evlendi ve daha sonra Seneschal (kraliyet evinin yönetim başkanı) oldu.

Kronoloji

. 1229: James, Mallorca’yı yeniden ele geçirdi.

. 1232: Palma de Mallorca’da Ramon Llull’un doğumu.

. 1257: Llull, Blanca Picany ile evlendi ve Concier James’in oğlu Prens James’in hizmetlerine girdi.

. 1263: Llull otuz yaşındayken “Conversion to penitence” yi yazdı. Lull, o zamanların en iyisi olan bu kitabı, inanmayanların hatalarını göstermek için yazmak istedi. Misyon için gerekli olan farklı dillerin öğretileceği manastırlarda bulunmaya ve hayatını Mesih’in hizmetine adamaya karar verdi.

. 1265: Fransa’nın güneyindeki Rocamadour’daki Marian tapınağına ve Santiago de Compostela’ya yapılan bir gezi sonrasında Llull, Barselona’daki Ramon de Penyafort’la bir araya geldi ve orada, kendisini çalışma ve tefekküre adamak için Paris’e değil, Majorca’ya dönmesini tavsiye ettiler. Llull ve müslüman bir köle dokuz yıllık dilsel ve entelektüel eğitim görmeye başladı.

. 1271-74: Dokuz yıllık eğitiminin sonunda Llull, Gazali’deki Al-Falasifa’nın bir ifadesi olan Lògica d’Algatzell ve anıtsal Tasavvuf Kitabı adlı ilk eserini yazdı.

. 1274: Llull’a Arapça öğreten köle öldü. Sanatın ilk versiyonu olan felsefe-teolojik sistemiyle Llull’un Randa Dağı’nda aydınlanma yaşadı.

. 1276: Papalık Boğası, on üçüncü Franciscans’ın oryantal dilleri ve sanata eğilimli James II tarafından finanse edilen Mayorka Miramar Manastırı’nın temelini teyit etti.

. 1283: Montpellier’de Llull, romanı Blaquerna’yu yazıyor ve Ars gösteriminde kendi sistemini ayrıntılarıyla anlattı.

. 1287: Papalık Mahkemesine ilk kez ziyaret etti.

. 1287-89: İlk kez Paris ziyaret etti.

. 1292: Roma’da, Llull (60 yaşında) ilk eserini haçlı seferleri üzerine yazdı.

. 1293: Cenevre’de sözde “psikolojik kriz”, ardından Llull’un Kuzey Afrika’ya ilk yolculuğunu yaptı.

. 1297-99: Paris’te ikinci defa geldi.

. 1299: Aragon James II, Llull’da bir etki oluşturan tüm sinagoglara ve camilere vaaz verdirmeye devam ettirdi.

. 1301-02: Kıbrıs’a Seyahat etti, az bir süre için Ermenistan’a sonrasında ise muhtemelen Jerusalem’e gitti.

. 1303: Llull, Logica nova’sını Cenova’ya yazdı.

. 1305: Llull, sisteminin kesin formülasyonuna, Ars generalis ultima’ya başladı.

. 1307: Kuzey Afrika’ya (Bejaia) ikinci gezisinde, Llull altı ay hapsedildi ve en sonunda Pisa’nın yakınındaki geminin enkazından çıktı.

. 1308: Llull Pisa’da, Ars brevis’i yazdı.  Ars generalis ultima’yı bitirdi. Bejaia’da başlayan ve batıktaki The Disputatio Raimundi christiani et Homeri saraceni’de kaybolan eserini yeniden yazdı.

. 1309-11: Paris’te dördüncü ve son kez kaldığında, burada yaklaşık otuz çalışma yazdı ve bunların çoğunu Latin Hükümetçileri’ne yöneltti. 1310’da, Paris Üniversitesi’nde kırk tane yüksek lisans ve lisans öğrencisi Ars brevis’i onaylayan bir belge imzaladı. Paris’ten Vienne’ye giderek, Vienne Konseyi’ne dil okullarının kuruluşunu önerdi.

. 1313-14: Sicilya ziyareti.

.  1314-15: Llull’un, Sultan’a yaptığı çalışmaları Kuzey Afrika’nın (Tunus) üçüncü misyonuydu. Nihai çalışmaları 1315 Aralık’ta kalmıştır.

. 1316: Mart yakınlarında gemiyle onu Tunus’tan Mayorka’ya veya götüren gemide öldü. Lull öldüğünde 84 yaşındaydı. Onun kalanlar Palma’daki Franciscan Manastırı’na gömülmüştür. 

Eserleri

. Düşünceler kitabı

. Yahudi ve Üç Bilge Adam Kitabı [1274-6 (?)]. (Hristiyan bir özür)

. Blaquerna [1276-83, Montpellier]. (Romantik bir roman)

. Seven ve sevilen kitabı.(Saray geleneğinde mistik sevginin kutlanması)

. Tasavvur Sanatı. (Ruhu yükseltme teknikleriyle ilgili kısa bir makale)

. Ars demonstrativa (Montpellier)

. Harikalar Diyarı

. Canavarlar Kitabı

. Ağaç Bilimi

. Logica nova (LN) [1303, Cenova]

. Ars brevis (AB) [1308, Pisa]. Arkadaşı, AGU’ya felsefi sisteminin bir özetini hazırlar (imago).

. Ars generalis ultima (AGU) [1305-8, Lyon-Pisa]. Ars magna olarak bilinir.

El Yazmaları

. Freiburg Üniversitesi Raimundus-Lullus-Enstitüsü’nde 600+ sayısallaştırılmış el yazması.

. Llull’un Seçim Yazıları’nın Augsburg Web Sürümü, çeviriler dahil.

Author

6 kasım 1995 tarihinde Konya’da doğdu. İlköğretim ve orta öğretimini Konya’da, lise eğitimini Eskişehir Cemal Mümtaz Anadolu Öğretmen Lisesi’nde aldı. 2013 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ni kazandı. Burada hazırlık okuduktan sonra Ankara Üniversitesi’ne geçiş yaptı. Halen burada olup kimya mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir. Kimya alanındaki çeşitli kongre, konferans ve seminerlere katılarak sektörü yakından takip etmeye çalışmaktır. Özel ilgi alanları; nanoteknoloji, atık su arıtımı, kompozitler, ilaç ve yenilenebilir enerji kaynaklarıdır. Kendini geliştirmekle beraber öğrendiklerini diğer insanlarla paylaşma olanağı sunduğu için Haziran 2017’den beri İnovatif Kimya Dergisi’nde aktif olarak görev almaktadır.