Anasayfa / Kimya Haberleri / Çevre Haberleri / Grafenin Çeşitli Kullanımları: Bunları Biliyor muydunuz?

Grafenin Çeşitli Kullanımları: Bunları Biliyor muydunuz?

grafenin cesitli kullanim alanlari - Grafenin Çeşitli Kullanımları: Bunları Biliyor muydunuz?

grafenin cesitli kullanimlari bunlari biliyor muydunuz - Grafenin Çeşitli Kullanımları: Bunları Biliyor muydunuz?

Bu çok yönlü karbon malzemesi saç boyalarından koşu ayakkabısına kadar her şeyde kullanılabilir.

Grafen bize tanrılar tarafından verilen ve vermeye de devam edilen bir hediye gibi görünüyor. Tek atomlu bir karbon tabakasından oluşan ve grafitin temel birimi olan bu hiper materyal, mukavemeti, iletkenliği ve diğer kullanışlı özellikleri ile yaygin olarak kullanılır ve bilinir. Grafen bize yüksek kapasiteli pillerden daha hafif ve daha güçlü uçak kanatlarına kadar bir dizi fütüristik kullanım vaat ediyor. İletken mürekkepler ve özel spor malzemeleri pazarında yavaş yavaş yerini buluyor. Fakat önerilen diğer uygulamalar bize daha yakın: bazı araştırmacılar grafenin kişisel bakımdan ayakkabıya kadar her şeyi yenileyebileceğini düşünüyorlar.

NANO SAÇ BOYALARI

Grafen tabakaları birbirine yapışabilir ve grafit gibi siyah görünür. Peki saçlarımızı renklendirmek için kullanılabilirler mi? Bunu öğrenmek için, malzeme bilimcisi Jiaxing Huang ve Northwestern Üniversitesi’ndeki meslektaşları, kabuklardan yapılmış yenilebilir bir şeker olan chitosan ile suda grafen pullarını karıştırdı. Elde edilen mürekkebi sarı saç örnekleri üzerinde fırçaladıklarında, bükülebilen yongaların kılların kıvrımlı yüzeylerinin etrafına sıkıca sarıldığını gördüler; kitosan, kıl proteini keratin ile bağlanarak karbonu yerinde yapıştırır. Ayrıca deneylerde bu boyanın, 30 yıkama boyunca kaldığı görülmüş.

Mağazadan satın alınan kalıcı boyalar, bir dizi kimyasal reaksiyonla çalışır. Sert kimyasallar saçlara zarar verebilir ve cildi tahriş edebilir. Içerikteki Grafenin olası sağlık ve çevresel riskleri hala araştırılmakta, ancak bu boyalar aşındırıcı değildir ve pulları insan gözeneklerine giremeyecek kadar büyüktür. Öte yandan, malzemenin elektrostatik yüke karşı direnci ise, güzel bir yan etki verir: Saçlarda ki kıvırcıklanma ve elektriklenmeyle savaşır.

ELEKTRONİK ID ETİKETLERİ

Bir lazerle Zap kumaşı ya da yiyeceklerde kullanılabilir. Bunu dikkatli bir şekilde kontrol ederek, araştırmacılar doğal malzemelerdeki karbon atomlarını grafene yeniden düzenlediler. Bilim adamları, Şubat ayında ACS Nano’da yayınlanan bir çalışmada açıklandığı gibi, grafen desenlerini kumaşa, kağıda ve hatta ekmeğe döktü! Bu teknik, giyim eşyası veya banknotların takibi için biyo-bozunabilir radyo frekansı tanımlama (RFID) etiketleri olarak işlev görecek elektronik devreleri potansiyel olarak üretebilir. Ayrıca meyvenin olgunlaşmış veya kontamine olup olmadığını gösteren yenilebilir sensörler de üretebilecek.

Çalışmanın üst düzey yazarı Rice University kimyacı James Tour, laserin yoğun ışığının ve ısının karbon atomlarını yeniden düzenlediğini ve aralarında bağ kurduğunu söylüyor.

FANTE AYAKKABI

Çalışmanın üst düzey yazarı Rice University’sinden kimyacı James Tour, lazerin yoğun ışığının ve ısısının karbon atomlarını yeniden düzenlediğini ve aralarında bağ kurduğunu söylüyor. Burada çoklu geçişler asıl anahtardır. Bir başlangıç ​​patlaması, malzemeyi şekilsiz karbon veya is oluşturması için tetikler. Sonraki geçişler, atomları grafenle bezenmiş petek paternine yerleştirir.

Ekstra kavramaya sahip grafen ayakkabılar bu yıl mağazalarda ortalığı kasıp kavurabilir. İngiliz spor giyim şirketi Inov-8, ayakkabı malzemelerini, daha güçlü ve daha esnek hale getirilmesi gereken bu harika malzemelerle çivili kauçuk tabanları satmayı planlıyor.

İtalyan ayakkabı markası Fadel bir adım daha ileri gitti

Cenova’daki İtalyan Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılarla bir araya gelen şirket, Freshoes, ayakkabılarının dış ve iç tabanlarına grafen kattı. Malzemenin antimikrobiyal özellikleri olduğu, ayakları rahat ve serin tutarak ısıyı uzaklaştıracağı iddia edildi.

Kaynak: scientificamerican.com

Yorumlar
Sude Özçelik - Grafenin Çeşitli Kullanımları: Bunları Biliyor muydunuz?

Hakkında Sude Özçelik

Merhabalar Ben Sude, 21 mayıs 1995 İstanbul doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi / Kimya Mühendisliği Son sınıf Öğrencisiyim. Daha önce Arçelik ve Sealed Air firmalarında Stajyer Mühendis olarak çalıştım .İlgi alanlarım : Polimer, Polimer nanokompozitler ama ayrıca yenilenebilir enerji ve gökbilim kavramları da ilgimi çekiyor. İngilizce her türlü şeyin çevirisini yapmaktan ve okumaktan zevk alıyorum, hem kendimi birçok alanda geliştirebileyim hem de bu dergide benimde bir katkım olsun diyerek okuduğunuz bazı haberleri çevirmeye başladım. Okuduysanız teşekkürler ,Gününüz güzel geçsin.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

geri donusturulebilir su bazli yakit gelistirildi 310x165 - Geri Dönüştürülebilir Su Bazlı Yakıt Geliştirildi

Geri Dönüştürülebilir Su Bazlı Yakıt Geliştirildi

Electriq Global, yüzde 60’ı sudan oluşan tamamen geri dönüştürülebilir devrimsel bir yakıt geliştirdi. Electriq-Fuel mevcut …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com