Hardal, Hindistan'ın, Genetiği Değiştirilmiş İlk Gıda Ürünü Olma Yolunda | İnovatif Kimya Dergisi
Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Hardal, Hindistan’ın, Genetiği Değiştirilmiş İlk Gıda Ürünü Olma Yolunda

Hardal, Hindistan’ın, Genetiği Değiştirilmiş İlk Gıda Ürünü Olma Yolunda

hardal hindistan in genetigi degistirilmis ilk gida urunu olma yolunda - Hardal, Hindistan’ın, Genetiği Değiştirilmiş İlk Gıda Ürünü Olma Yolunda

Hükümetin son onayı hala gereklilik taşıyor.

Hindistan’ın geleneksel olarak her gün, tohumlarını ve yağlarını kullandığı hardal, ülkenin ilk transgenetik gıda ürünü olma yolunda. Hindistan’ın en iyi biyoteknoloji regülatörü ay başlarında genetiği değiştirilmiş hardalın ticari olarak yetiştirilmesini onayladı.

Bununla birlikte tohumlar toprağa bırakılmadan önce, Hindistan çevre bakanına bağlı Genetik Mühendisliği Değerlendirme Komitesi 11 Mayıs önerisini onaylamak zorunda kalacak.

Delhi Üniversitesi, Ekin Bitkileri Genetik Manipülasyon Merkezi’nde genetiği değiştirilmiş hardal geliştirildi. Amaç, bitki yetiştiricilerine, yüksek oranda kendinden polen üretebilen, verimliliği yüksek melez bitkileri geliştirmesine izin vermek.

Biyomühendislik hardalının bir türü, su çiçeğinin de steril olmasını sağlayan bir çeşit toprak bakterisi geni içeriyor. Yetiştiriciler, bu bitkilerle daha sonra, genetiği değiştirilmiş bir türden elde edilen melezlerdeki polenleşme durumunu düzeltmek için tozlaştırabilirler.

Hindistan Yüksek Mahkemesi, hardal ekiminin ticari olarak serbest bırakılmasına ilişkin moratoryum(ödeme planı) isteyen bir dava açıyor. Çevre, Orman ve İklim Değişikliği Bakanlığı mahkemenin kararını sürdüreceğini  belirtti.

Onaylandığı takdirde hardal, genetiği değiştirilmiş ilk gıda ürünü ve ekim için onaylanan ikinci genetiği değiştirilmiş bitki olacak. Bunda önce Hindistan 2002’de transgenetik pamuk ekimini onaylamıştı.

An itibariyle Hindistan’da hardal yağı ve yenilebilir yağlara ciddi oranda talep bulunmaktadır. Bu talebi karşılamak içinde ithalata oldukça bağımlı durumdalardır.

Kaynak : acs.org

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

arastirmacilar aslinda cogu insanin penisiline alerjisinin olmadigini ortaya cikardi 310x165 - Araştırmacılar, Aslında Çoğu İnsanın Penisiline Alerjisinin Olmadığını Ortaya Çıkardı

Araştırmacılar, Aslında Çoğu İnsanın Penisiline Alerjisinin Olmadığını Ortaya Çıkardı

İnsanların yanlış bir şekilde penisiline karşı alerjisi olduğunu düşündükleri ve bu yanlış anlamanın sağlıkları için …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com