Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Her Elektron Aynı Elektron mudur Aslında?

Her Elektron Aynı Elektron mudur Aslında?

her elektron ayni elektron mudur aslinda - Her Elektron Aynı Elektron mudur Aslında?

Belirsiz mantıklı  bir  düşünce deneyi, her elektronun zaman içinde ileri geri hareket tek bir elektron olduğunu ileri sürüyor.

İşte size muhtemelen hiç düşünmediğiniz bir soru : Neden tüm elektronlar aynı? Evrendeki her elektron aynı kütleye, aynı yüklemeye sahiptir ve düşündüğünüzde neden böyle olmak zorundalar ?

1940’da fizikçi John Wheeler, tüm elektronların neden aynı olduğunu açıklayan yeni bir teori ortaya attı. Ona göre, her elektronun aynı olması nedeni, her elektronun aynı elektron olmasıdır.

Karmaşık fizik burada baya bir karşımıza çıkıyor yine de işi  basite dökmek gerekirse :  evrendeki her elektronun zamanla geriye ve ileriye fırlayan aynı elektron olabilme ihtimali bir hayli yüksek. Tıpkı bir elektronun, ışığa maruz kaldıkça uzayda etrafında sıçrayabileceği gibi, bir elektronu zamanda geri döndürmenin bir yolu olabilir.

Durum buysa, o zaman bu teorinin bir başka sonucu var:  bunlar zamanda geriye doğru hareket eden  elektronların anti madde bileşeni olan pozitronlardır. Bütün elektronlar aynı elektron olmakla kalmaz, aynı zamanda tüm pozitronlar geriye doğru aynı elektron taşırlar.

Bu ilginç bir fikir, ancak kanıtlanmış olmaktan çok uzak. Neden pozitronlardan çok daha fazla elektron var ya da neden orada elektronlar var gibi birçok sorun var. Her şeyden önce, tek bir elektron sonsuza kadar zaman içerisinde geriye ve ileriye doğru sıçrayabiliyorsa, neden sayısız elektron yok ?

Fakat doğruysa, başka ne ifade ediyor olabilir? Belki de protonlardan nötronlara, nötrinolar gibi egzotik parçacıklara kadar her bir parçacık, zamanla ileri geri atılan sadece bir parçacıktır. Bunun anlamı, sadece hepimizin aynı türden maddelerden oluştuğu değil, aslında her birimizin sadece bir proton, nötron ve elektron kullanılarak yapıldığı anlamına geliyor.

Tabii ki, bu doğru olmayabilir, ama eğer öyleyse ne olur?

Kaynak: popularmechanics.com

Yorumlar
Sude Özçelik - Her Elektron Aynı Elektron mudur Aslında?

Hakkında Sude Özçelik

Merhabalar Ben Sude, 21 mayıs 1995 İstanbul doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi / Kimya Mühendisliği Son sınıf Öğrencisiyim. Daha önce Arçelik ve Sealed Air firmalarında Stajyer Mühendis olarak çalıştım .İlgi alanlarım : Polimer, Polimer nanokompozitler ama ayrıca yenilenebilir enerji ve gökbilim kavramları da ilgimi çekiyor. İngilizce her türlü şeyin çevirisini yapmaktan ve okumaktan zevk alıyorum, hem kendimi birçok alanda geliştirebileyim hem de bu dergide benimde bir katkım olsun diyerek okuduğunuz bazı haberleri çevirmeye başladım. Okuduysanız teşekkürler ,Gününüz güzel geçsin.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

geri donusturulebilir su bazli yakit gelistirildi 310x165 - Geri Dönüştürülebilir Su Bazlı Yakıt Geliştirildi

Geri Dönüştürülebilir Su Bazlı Yakıt Geliştirildi

Electriq Global, yüzde 60’ı sudan oluşan tamamen geri dönüştürülebilir devrimsel bir yakıt geliştirdi. Electriq-Fuel mevcut …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com