Reçeteli Gabapentinoid Kullanımı 10 Yılda İki Katına Çıktı

Reçeteli Gabapentinoid Kullanımı 10 Yılda İki Katına Çıktı

Michigan Üniversitesi Rogel Kanser Merkezi’nden araştırmacılar, 2005 ve 2015 yılları arasında özellikle gabapentin ve pregabalin olmak üzere gabapentinoid içeren ilaçların reçeteli kullanımının yetişkin kanserli hastalarda iki kat artış gördüğü sonucuna vardılar.

Supportive Care in Cancer dergisinde yayınlanan çalışmada, Federal Tıbbi Harcama Paneli Araştırması verileri incelendi. Michigan Üniversitesi Hemşirelik Bölümü’nde bir doktora öğrencisi olan Alex Fauer’e göre veriler kanserli yetişkinler arasında reçeteli gabapentinoid kullanımına bir eğilimin olduğunu kanıtlıyor.

Veriler, 18 ila 44 yaşları arasındaki hastaların bu reçetelerin yazıldığı en büyük grup olduğunu ve hekimlerin bu ilaçları daha fazla önerdiğini gösteriyor. Gabapentinoid reçete edilen kanserli yetişkinlerin oranı 2005-2015 yılları arasında %3,3’ten % 8,3’e yükseldi ve gabapentinoid içeren toplam reçete sayısı bu süreçte 1,2 milyondan 3,5 milyona çıktı.

Gabapentin beyindeki kalsiyum kanallarını etkilemektedir. Bu sebeple bir anti-nöbet ilacı olarak ve sinir ağrısı için kullanımı onaylanmıştır. Araştırmacılara göre gabapentin kullanımının %95’i endikasyon dışıdır.

Fauer, araştırmada topladıkları verileri temel alarak reçeteli gabapentin kullanımının artışının devam ettiğini söyledi. Fauer ayrıca ilaçların ağrı kontrolündeki etkinlik mekanizmalarının yanı sıra endikasyon dışı kullanımları üzerine de daha fazla araştırma yapılması gerektiğine inandığını belirtti. 

Çalışmadaki bulgular, sağlık uzmanlarının gabapentinoid kullanımının risklerini hafife aldığını gösteriyor. Bu riskler arasında bağımlılık ve opioidler ile birlikte kullanıldığında ortaya çıkabilen tehlikeler bulunmaktadır.

Kaynak: pharmacytimes.com

529 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!