Roger Yonchien Tsien

Roger Yonchien Tsien

Amerikalı kimyager Roger Y. Tsien 2008 yılında, Osamu Shimomura ve Martin Chalfie ile birlikte canlı organizmalarda hastalık ve normal gelişimi inceleme olanağı bulabileceğimiz yeşil floresan proteinler (GFP) üzerine yaptığı çalışmayla Nobel Kimya Ödülüne layık görüldü.

Bazı organizmalar parıltılı ışık yayan, yeşil floresan protein (GFP) olarak adlandırılan ürünü üretirler. GFP oluşumu, diğer organizmaların genomlarına dahil edilebilen bir gen tarafından düzenlenir.GFP, diğer proteinlerle bağlantılı olabileceğinden ,hücrelerdeki biyolojik süreçlerin incelenmesi için önemli bir araç haline gelmiştir. 1990’lı yıllarda Roger, GFP’ nin parıltılı ışığını nasıl ürettiğini açıkladı ve böylelikle farklı proteinler ve birden çok eşzamanlı biyolojik süreç izlendi.

Son zamanlarda biyologlar tarafından Alzheimer hastalığıyla hasar gören belirli hücrelerin büyümesini izlemek için GFP kullanılıyor.Ayrıca kanser hücrelerin gelişimi, HIV enfeksiyonu sırasında neler olduğunu araştırmak ve büyüyen bir embriyo pankreasında insülin üreten beta hücrelerinin nasıl ortaya çıktığını görmek için de GFP kullanılıyor. İsveç Akademisi GFP’ yi , biyokimyacılar, biyologlar, tıp bilimcileri ve diğer araştırmacılar için ‘yönlendirici yıldız’ (guiding star) olarak nitelendirdi.

Roger Y. Tsien, 1 Şubat 1952 tarihinde New York’ ta dünyaya geldi. Babası , MIT’ de eğitim görmüş makine mühendisi, annesi ise hemşire idi. Henüz 8 yaşındayken kimya alanındaki deneylerine başladı ve Boy Scout rozetine layık görüldü.1968 yılında Westinghouse Science Talent Search tarafından ödüllendirildi.Kimya ve fizik üzerine çalışmak için Hardward’ a gitti. Daha sonra , Churchill Koleji’nde çalşmak üzere Marshall bursu kazandı ve burada Jeremy Sanders’ in yönetiminde hücresel fizyolojide organik kimyasal araçların tasarımı ve kullanımı dalında doktora yaptı. Gonville ve Caius Koleji’nde doktora sonrası araştırma görevlisi iken1981 yılında ABD’ ye döndükten birkaç yıl sonra , Berkeley’deki California Üniversitesi’nde profesör olarak göreve başladı ,1989 yılında San Diego’daki koltuğunu üstlendi. Roger Y. Tsien , ABD Tıp Enstitüsü ve Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçildi. 24 Ağustos 2016 tarihinde Oregon’daki bisiklet yolunda giderken hayatını kaybetti.

242 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!