Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / İklim Değişikliği Avrupa Elektrik Üretimini Tehdit Ediyor

İklim Değişikliği Avrupa Elektrik Üretimini Tehdit Ediyor

iklim degisikligi avrupa elektrik uretimini tehdit ediyor - İklim Değişikliği Avrupa Elektrik Üretimini Tehdit Ediyor

Avrupa elektrik sektörünün su kaynaklarındaki değişikliklere karşı savunmasızlığı iklim değişikliğinin bir sonucu olarak 2030 yılına kadar daha da kötüye gidecek. Leiden Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından bu ay Nature Energy’de yayınlanan makale ile bu sonuca ulaşıldı.

Termik elektrik santrallerinde – kömür, gaz ve nükleer santraller de dahil olmak üzere – soğutma amacıyla önemli miktarda tatlı su kullanılmaktadır. Büyük bir gaz güç istasyonu bir dakikada olimpik yüzme havuzunu kullanabilir. Su mevcut değilse veya çok sıcaksa, elektrik santralleri elektrik üretimini azaltmak ya da üretimini tamamen durdurmak zorundadır.

Üretim Baskısı

Son yıllarda, Avrupa’da elektrik sistemleri üzerinde baskı oluşturan giderek artan yoğun ısınma ve kuraklık dönemleri yaşanıyor. Bir enerji santralinin üretimi kesilirse, bu daha güçsüz elektrik santralinden üretim artışı veya yenilenebilir kaynaklardan üretilen enerji ile telafi edilebilir. Ancak uzun süren kuraklık dönemlerinde bu telafi mekanizması yetersiz kalmış ve elektrik kesintileri yaşanmıştır.

Artan Su Sıkıntısı

Dr. Paul Behrens’in liderliğinde, Leiden Üniversitesi’nden bir araştırmacı ekibi, 818 farklı su toplama suyundan su çeken 1.300 elektrik santralı üzerinde analiz yaptı. Araştırmaları, su mevcudiyetinden dolayı hassas elektrik şebekesi bulunan bölgelerin sayısının 2030 yılına kadar önemli ölçüde artacağını gösterdi. Dahası, halihazırda basınç altında olan suyun yanında birçok yeni enerji santrali inşaatı planlanmaktadır. Araştırma, gelecekteki kıtlık riskinin Akdeniz bölgelerinde olduğunu gösterdi. Bu bölgeler; İspanya, İtalya, Güney Fransa ve Yunanistan’dır. Bununla birlikte, Bulgaristan, Polonya ve Almanya’daki Rhine bölgesi de elektrik üretiminde artan bir baskı ile karşı karşıya.

Deniz Suyu ile Soğutma

Dr. Behrens, “Bu kıtlıkların üstesinden gelmenin yolları var” diyor. “Araştırmamız, deniz suyuyla soğutmanın Akdeniz sahillerindeki problemleri önemli ölçüde azaltabileceğini gösteriyor. Ancak bitkilerin tuzlu su kullanımı için donatılması için yatırıma ihtiyaç duyulduğundan daha fazla maliyetli olacak. ” Behrens, AB genelinde soğutma suyunun kullanımını azaltmak istiyorsak, eski, verimsiz elektrik santrallerini kapatıp bunları rüzgar ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir kaynaklarla değiştirmeliyiz “diye belirtiyor. “Bu, suyun elektrik arzına olan bağımlılığının azalmasına yardımcı olacak ve iklim hedeflerimize ulaşmamızda da yardımcı olacaktır.”

Kaynak: phys.org

Yorumlar
Melis Yağmur Akgünlü - İklim Değişikliği Avrupa Elektrik Üretimini Tehdit Ediyor

Hakkında Melis Yağmur Akgünlü

1993 yılında İskenderun’da doğdu. 2011 yılında İbni Sina Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini 2016 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Lisans eğitimi sırasında bitirme proje konusu henüz çalışılmamış bir alanda olması sebebiyle iyi sonuçlar alarak bu konu hakkındaki çalışmaları makale haline getirilmiştir. Makale konusu ‘Photocatalytic activies of doped ZIF-8 Nanocrystals’ hakkındadır. Bu çalışmalarını devam ettirebilmek için mezun olduktan hemen sonra Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nde Yükseklisans eğitimi almaya başladı. Bilimsel alandaki gelişmeleri takip etmek ve ilgi duyanların bilgi sahibi olması amacıyla İnovatif Kimya Dergisi’nde haber çeviri editörü olarak çalışmaktadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

genomunuz gercekten size mi ait dnanin kamusal ve adli degeri 310x165 - Genomunuz Gerçekten Size mi Ait? DNA'nın Kamusal ve Adli Değeri

Genomunuz Gerçekten Size mi Ait? DNA’nın Kamusal ve Adli Değeri

 Fotoğraf : Defin sırasında tanımlanamayan kadınlar ‘Jane Doe’ olarak adlandırılır. DNA’nın çoğaltılması, dizilmesi ve eşleştirilmesi için …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com